Zamknij

Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej „Strofy pod samowarem”

10:02, 16.03.2017 | AB, fot. Małgorzata Wąsowska
REKLAMA
Skomentuj

Dużym zainteresowaniem cieszył się XIV Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej „Strofy pod samowarem”, który odbył się 11 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. Udział wzięło w nim ponad 60 uczniów. Organizatorem było Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli.

Jak powiedziała Ewa Jagiełło, głównym celem konkursu było nie tylko pobudzanie zainteresowania uczniów nauką języka obcego, pogłębianie wiedzy z jego zakresu, ale również zachęcanie młodzieży do wyrażania własnej ekspresji oraz interpretacji treści poetyckich. Tegoroczne eliminacje były też w pewnym sensie wyjątkowe, gdyż uczestnicy mogli wysłuchać koncert Zespołu Tańca Ludowego „Kryniczanka” z Brzeskiego Państwowego Wojewódzkiego Centrum Twórczości Młodzieżowej (Białoruś). Dużą niespodzianką było spontaniczne wykonanie jednego z utworów z udziałem Jakuba Lachowskiego, licealisty z Sokołowa Podlaskiego.

Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach wiekowych. Wśród uczniów szkół podstawowych zwycięzcami zostali: I miejsce Zuzanna Wróbel (SP nr 1 w Białej Podlaskiej), II Maja Wróbel (SP nr 1 w Białej Podlaskiej), III Magdalena Mazurek (SP w Wisznicach), wyróżnienia - Magdalena Dragan (SP w Wisznicach), Konstancja Przeździecka (ZS SP w Żelechowie), Olivier Ostojski (SP w Soku Lackim). Najlepsze wyniki wśród gimnazjalistów uzyskali: I miejsce Patrycja Niedziółka (Gimnazjum w Domanicach Kolonii), II Dominik Łaguń (Gimnazjum nr 2 w Łukowie), III Kamila Więckowska (ZO Gimnazjum w Żelkowie Kolonii), wyróżnienia - Marcin Cabaj (Gimnazjum w Domanicach Kolonii), Wiktoria Sadowiak (Gimnazjum w Domanicach Kolonii), Anna Jaworska (Publiczne Gimnazjum w Wierzbnie). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszymi byli: I miejsce Patryk Chmielak (II LO w Siedlcach), II Katarzyna Kondracka (I LO w Sokołowie Podlaskim), III Yuliya Hodovaniuk (ZSP nr 2 w Siedlcach), wyróżnienia (Jakub Lachowski (I LO w Sokołowie Podlaskim), Elena Cabaj (I LO w Siedlcach). Wszyscy uczestnicy otrzymali także dyplomy i upominki.

Uczestników oceniało jury w składzie: dr hab. Ludmiła Szypielewicz (Uniwersytet Warszawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego), prof. nzw. dr hab. Adam Bobryk (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), Jana Jodłowska (Gimnazjum w Domanicach Kolonii), dr Walentin Kazakow (wiceprezes Polsko-Rosyjskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ermitaż”) oraz Galina Ivanova, Iryna Kutsen, i Hanna Aksiutchyk z Centrum Twórczości Młodzieżowej w Brześciu. Według zgodnej opinii jurorów poziom uczestników był wysoki, jak również uczniowie z dużą inwencją podchodzili do kwestii interpretacji utworów.

(AB, fot. Małgorzata Wąsowska)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018