Zamknij

Wyśpiewali srebrny medal na festiwalu w Grecji

14:18, 17.07.2017 | inf. pras./opr. JS
REKLAMA
Skomentuj

Na początku lipca Chór Miasta Garwolina brał udział w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prevezie w Grecji. Artyści wrócili z wyprawy ze srebrnym medalem!

W konkursie wzięły udział w sumie 33 zespoły, w tym tylko 2 z Polski. - Jestem bardzo zadowolony z naszej podróży do Grecji. Jako zespół mieliśmy po raz kolejny możliwość stanąć na europejskiej scenie razem w naprawdę profesjonalnymi formacjami. Bardzo motywujące i rozwijające jest słuchanie lepszych od siebie, poznawanie innych kultur w tym muzycznych – mówi Radosław Mitura, dyrygent Chóru Miasta Garwolina.
Festiwal w Prevezie to największy chóralny festiwal w Europie. O jego poziomie świadczy fakt, iż biorą w nim udział zespoły znane ze swojego kunsztu na całym świecie. Swoje umiejętności prezentowali tam, m.in. Chór Telewizji Estońskiej czy Junges Vokalensemble Hannover z Niemiec. Międzynarodowy konkurs objęty był patronatem oraz wsparciem Ministerstwa Kultury Grecji. W tym roku do udziału w wydarzeniu zakwalifikowano grupy, m.in. z Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Serbii, Cypru, Estonii, Czech, Litwy, Węgier, Grecji, Danii, Szwajcarii, Mołdawii i dwa chóry z Polski w tym jeden z Garwolina. - Spotkaliśmy w tym roku w Grecji zawodowe zespoły, które swoim poziomem przekraczały pojęcie „chórów amatorskich” . Ale dobrze wiedzieć, że jest do czego dążyć w swojej pracy, że nie możemy ostać na laurach. Wyjazd do Grecji to też nagroda dla chórzystów za ciężką codzienną prace, żeby osiągnąć efekt w śpiewie chóralnym trzeba wielu godzin prób, wielu ćwiczeń i szukania współbrzmień – komentuje Radosław Mitura.
W ramach tygodniowego festiwalu, odbywały się kursy mistrzowskie dla dyrygentów, warsztaty dla chórzystów, koncerty w różnych miejscach miasta oraz przesłuchania konkursowe. Każdy z dyrygentów miał możliwość konsultacji i omówienia występu chóru, którym dyrygował. W jury zasiedli profesorowie z Norwegii, Słowenii, Bułgarii i Stanów Zjednoczonych. - Bardzo budująca była wypowiedź jurora z USA, który powiedział, że wyczuwa w naszym chórze grupę ludzi niezwykle zaangażowanych i przejętych. Powiedział, że polubił nas jak wyszliśmy na scenę - zanim zaczęliśmy śpiewać. Wiele innych ciepłych słów usłyszeliśmy od jurorów, padały także cenne uwagi i spostrzeżenia, które będę starał się wykorzystywać w dalszej pracy z zespołem – zaznacza dyrygent.
W części konkursowej jurorzy przyznawali chórom punkty. Ich suma decydowała o tym, jaką nagrodę otrzyma zespół. Chór Miasta Garwolina został odznaczony srebrnym medalem. - Zostaliśmy zakwalifikowani do srebrnego medalu jak kilka innych chórów. Nie jesteśmy do końca zadowoleni z przyznanych nam punktów, biorąc pod uwagę fakt oceny nas na innych festiwalach. Uważam, że tu zaśpiewaliśmy dużo lepiej niż w Macedonii czy Hiszpanii, ale rozumiem, że na ocenę ma wpływ poziom najlepszych zespołów, które podnoszą kryterium. A w Grecji mieliśmy naprawdę zawrotny poziom niektórych chórów – mówi Radosław Mitura. - Dla mnie największą nagrodą jest fakt, że mogę na co dzień pracować z grupą wspaniałych ludzi, o wspólnych zainteresowaniach, którzy zupełnie bezinteresowanie tworzą jeden z ważniejszych filarów artystycznych miasta – podsumowuje. Chór mógł uczestniczyć w greckim festiwalu dzięki dofinansowaniu Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. 

(inf. pras./opr. JS)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018