Zamknij

Rowerami wzdłuż Wisły

20:02, 03.08.2017 | PCKiP Miętne/opr. JS
REKLAMA
Skomentuj

W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły w minioną niedzielę (30 lipca) odbył się na Powiślu Maciejowickim Rowerowy Rajd Nadwiślański, w którym wzięło udział blisko 60 osób.  Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem i Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla z Podłęża.

Rajd rozpoczął się wspólną modlitwą w kościele w Maciejowicach. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod ratusz, gdzie otrzymali pakiety startowe z gadżetami ufundowanymi przez partnerów oraz wysłuchali zasad uczestnictwa  w rowerowym wydarzeniu.
Pierwszym punktem na szlaku wyprawy było Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Leszek Marek Krześniak opowiedział m.in. o powiązaniach Kościuszki z powiatem garwolińskim oraz o bitwie pod Maciejowicami. Następnie uczestnicy eskapady wyruszyli do Kochowa, gdzie Andrzej Nakonieczny z Towarzystwa Miłośników Maciejowic przedstawił rys historyczny najstarszej parafii na Powiślu Maciejowickim. W Antoniówce Świerżowskiej o codzienności życia dawnej wsi nadwiślańskiej i kulturze ludowej opowiedziała mieszkanka i lokalna działaczka Jadwiga Krześniak. W miejscowości Przewóz historię obrony mostu maciejowickiego w 1939 roku zrelacjonował rowerzystom Adrian Pogorzelski z WawaGry.  Uczestnicy rajdu mieli także możliwość obejrzenia i zrobienia sobie zdjęcia z pamiątkami z tego kresu m.in. umundurowaniem, bronią czy granatami. W trakcie wyprawy uczestnicy przeprawili się promem przez Wisłę.
26-kilometrowa wyprawa miała swój finał w miejscowości Podłęż. Na terenie znajdującej się tam leśniczówki odbyło się ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. O historii terenów nadwiślańskich w powiecie garwolińskim opowiedział prezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Zbigniew Węgrzynek, a o ich florze i faunie Stanisław Oszkiel ze Stowarzyszenia Rozwoju Powiśla.  Mówiono także o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących rowerzystów w ruchu drogowym. Przydatnych informacji udzielił Krzysztof Sykuła z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Czas przy ognisku umilał lokalny społecznik Kazimierz Paciorek, który śpiewał i grał na gitarze.  
Odbył się także konkurs wiedzy o Wiśle.  Do wygrania były m.in. koszulki, akcesoria rowerowe, albumy. Trzy pierwsze miejsca zajęli: Dariusz Mazurek, Jacek Oniśk oraz Iwona Jończyk.
Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania Rowerowego Rajdu Nawiślańskiego.

Partnerami wydarzenia byli: Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie „Horyzont”, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Odział Garwolin, Polska Fundacja Kościuszkowska, Towarzystwo Miłośników Maciejowic, WawaGra,  Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach, Muzeum Wsi Nadwiślańskiej przy PSP w Antoniówce Świerżowskiej, firma Brüggen, sklep Super Rowery – Garwolin,  firma Vita Apple – Wilga, Biuro Turystyki Krajowej Krajobrazy, PTTK - Oddział w Łaskarzewie, Fundacja Tętniące Życiem.

Patronat honorowy nad rajdem sprawowali: starosta garwoliński i wójt gminy Maciejowice.

 

(PCKiP Miętne/opr. JS)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018