Zamknij

Pod Sowią Górą będą kręcić film!

20:29, 10.07.2017 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

Jarnice, miejscowość leżąca w gminie Liw (powiat węgrowski) niedługo zabłyśnie na wielkim ekranie. Dolina Liwca i Sowia Góra przypadły do gustu reżyserowi i scenarzyście filmu fabularnego „Legiony”.

Jak informuje wójt gminy Liw Bogusław Szymański umowy na udostępnienie terenu są już podpisane (40 zawartych porozumień z właścicielami gruntów). „Legiony” będą opowiadać o historii Legionów Polskich i walkach toczonych w latach 1914-1916. Epilogiem będą wydarzenia z 1918 roku. Na tle wydarzeń historycznych ukazane będą losy takich bohaterów jak Józef Piłsudski, Józef Haller, Zbigniew Dunin-Wąsowicz. Sowia Góra i okalające ją łąki staną się głównym miejscem bitwy rozegranej pod Rokitnem w 1915 roku (szarża ułanów pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza zwana powszechnie drugą Samosierrą).

Kręcone w okolicy Doliny Liwca sceny zasłyną z najnowocześniejszych technik filmowych. W bitwie weźmie udział 300 żołnierzy i 80 koni. Bohaterów wspomogą kaskaderzy i pirotechnicy. Zbudowane też będą trzy rzędy okopów. Przygotowania mają potrwać trzy tygodnie, sam film ma zostać nakręcony w ciągu 12 dni. Premiera „Legionów” zaplanowana jest na październik 2018 rok – w rocznicę obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez pastwo polskie.  Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski, twórca nagrodzonej na festiwalu w Gdyni „Warszawy”, scenarzystą – Tomasz Łysiak. W Marszałka Piłsudskiego wcieli się Jan Frycz, zagra też Przemysław Baka i Sebastian Fabijański. Budżet przedsięwzięcia wynosi aż 28 mln zł – będzie to jedna z najdroższych produkcji porównywalna do budżetu „Ogniem i mieczem”. Gmina Liw wspomaga przygotowania do wielkiej ekranizacji filmowej. Plenery Doliny Liwca i Sowiej Góry znajdują się w oficjalnym przewodniku dla realizatorów i wytwórni filmowych – Mazovia Warsaw Film Commission – Location Guide. 

(A.K)
REKLAMA

Komentarze (1)

"?""?"

0 0

... w rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez pastwo polskie 16:34, 11.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018