Zamknij

Diecezja rocznik 1818

10:46, 16.11.2017 MT, na zdjęciu - konferencja prasowa dotycząca obchodów jubileuszu
Skomentuj

Pamięta czasy carskich represji, hitlerowskiej okupacji i komunistycznej propagandy.  Na przestrzeni lat zarządzało nią już 10 biskupów. Ma swoich błogosławionych męczenników. Z dumą wspomina wizytę głowy Kościoła – papieża Jana Pawła II. Diecezja siedlecka 8 grudnia rozpocznie świętowanie 200-lecia swojego istnienia.

„Dzieje obecnej diecezji siedleckiej biorą początek od utworzonej 30 czerwca 1818 r. przez Piusa VII, diecezji janowskiej czyli podlaskiej ze stolicą biskupią w Janowie Podlaskim. Powszechnie była używana nazwa - diecezja podlaska, aż do 1925 r., kiedy to w nowym podziale granic Kościoła otrzymała w Polsce otrzymała nazwę – siedlecka czyli podlaska. Natomiast od 1992 r. dotychczasowa diecezja jest nazywana – siedlecka” – czytamy w rysie historycznym sporządzonym przez ks. Bernarda Błońskiego, dyrektora Archiwum Kurii Siedleckiej.
Pieczę nad diecezją sprawowali kolejno: bp Feliks Łukasz Lewiński, bp Jan Marceli Gutkowski, bp Beniamin Szymański, bp Henryk Przeździecki, bp Czesław Sokołowski, bp Ignacy Świrski, bp Jan Mazur, bp Jan Wiktor Nowak, bp Zbigniew Kiernikowski, aktualnie sprawuje ją bp  Kazimierz Gurda.

Nie zawsze istniała
Ze skrępowaniem życia religijnego diecezja musiała się zmagać już od swego zarania. Pierwsze stulecie jej dziejów przypadło na okres zaboru rosyjskiego. W 1867 r. doszło nawet do bezprawnego skasowania diecezji podlaskiej i oddania jej pod zarząd biskupów lubelskich. Taka była kara wymierzona przez cara Aleksandra II za brak współpracy biskupa z rządem, a także za brak jednoznacznego potępienia ks. Stanisława Brzóski oraz innych kapłanów za ich udział w powstaniu styczniowym.
Dopiero w 1918 r. w wyniku zmian politycznych i dla potrzeb religijnych w odradzającej się Polsce po I wojnie światowej papież Benedykt XV ponownie przywrócił do życia diecezję podlaską.
W 1924 r. na prośbę bpa Henryka Przeździeckiego siedzibę diecezji  przeniesiono z Janowa Podlaskiego do Siedlec.

Najdonioślejsze karty
Bolesnym zgłoskami w historii Podlasia i Lubelszczyzny zapisała się walka caratu z Kościołem unickim. Unitów chciano siłą „nawrócić” na prawosławie. Bohaterską postawą odznaczyli się wówczas, broniący  swych świątyń i wiary unici z Pratulina i Drelowa. - Historycznym i pierwszym tej miary wydarzeniem w dziejach diecezji było wyniesienie na ołtarze błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, Męczenników z Pratulina – zaznacza ks. Bernard Błoński. Przypomnijmy, że beatyfikacji Unitów Podlaskich dokonał papież Jan Paweł II w 1996 r. 
Najczęściej wspominanym i najdonioślejszym wydarzeniem w dziejach diecezji jest wizyta papieża-Polaka na siedleckich błoniach.

Przeciw sekularyzacji
– Celem jubileuszu jest najpierw podziękowanie Panu Bogu za ten bardzo bogaty w wydarzenia czas – podkreśla biskup siedlecki Kazimierz Gurda. – Będziemy też mogli zobaczyć pełną wary odpowiedź Panu Bogu ze strony biskupów, księży, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich na jego słowo, na jego zbawcza propozycję – dodaje.
W roku jubileuszowym zakończy się II Synod Diecezjalny, który trwa już od 2012 r. 8 czerwca 2018 nastąpi podpisanie zgromadzonych w wyniku 5-letnich prac dokumentów synodalnych i już następnego dnia wejdą one w życie. Jak wyjaśnia ks. Jan Babik, kanclerz Kurii Siedleckiej, przewodniczący Sekretariatu Synodu, wśród celów synodu są m.in.: refleksja nad wymogami nowej ewangelizacji, stworzenie programu przeciwdziałania narastającemu zjawisku sekularyzacji, a także ożywienie działalności ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
Zauważmy, że pierwszy synod naszej diecezji miał miejsce w 1923 r. w Janowie Podlaskim, trwał on jedynie 3 dni i uczestniczyli w nim jedynie biskupi i wybrani kapłani. Drugi synod różni się nie tylko długością trwania, znacznie wzrosła też rola osób świeckich w obradach synodalnych. – Uczestniczy w nich ponad 300 osób, połowa z nich to wierni świeccy – zaznacza ks. Jan Babik.

Będą misje. Zacznie się proces? Szczątki trafią do katedry?
W roku jubileuszowym diecezjan czekają liczne eventy – o charakterze nie tylko religijnym, ale też  naukowym, społecznym i kulturalnym. O nich będziemy informować na bieżąco. Uroczyste rozpoczęcie roku jubileuszowego nastąpi 8 grudnia w siedleckiej katedrze. W czerwcu 2018 – Konferencja Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim, we wrześniu - jubileuszowa pielgrzymka diecezjalna do Krakowa, w tym do Łagiewnik. Koniec obchodów przewidziano na 8 grudnia 2018 r.
W przyszłym roku rozpoczną się również jubileuszowe ewangelizacyjne misje parafialne, które „przejdą falą” po całej diecezji i zakończą się dopiero w 2020 roku. Przypomnijmy, że tak wielkie wydarzenie o charakterze duszpasterskim miało miejsce w diecezji ostatnio w latach 1996-2000.
Na kanwie roku jubileuszowego diecezja oczekiwać będzie również ważnych rozstrzygnięć. – Podjęto starania sprowadzenia do kolegiaty janowskiej doczesnych szczątków dwóch biskupów podlaskich – Marcelego Gutkowskiego oraz Benjamina Szymańskiego, którzy decyzją władz carskich zostali skazani na banicję i zmarli poza diecezją – informuje ks. dr Jerzy Duda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Siedleckiej.
W październiku Konferencja Episkopatu Polski wydała pozwolenie na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księdza biskupa Ignacego Świrskiego. Teraz diecezja oczekuje na decyzję ze strony Stolicy Apostolskiej.  – Modlimy się o to, by Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w przyszłym roku, w 50. rocznicę śmierci biskupa, takiej zgody udzieliła – zaznacza ks. Jerzy Duda.

(MT, na zdjęciu - konferencja prasowa dotycząca obchodów jubileuszu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%