Zamknij

Mieszkania. Wciąż trzeba budować. Wywiad z prezesem STBS.

08:26, 09.06.2017 Sławomir Kindziuk
Skomentuj

Z Mirosławem Symanowiczem, prezesem Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego rozmawia Sławomir Kindziuk.

- Według szacunków Urzędu Miasta po 1989 roku w Siedlcach wybudowano około 6,5 tysiąca mieszkań, a mimo to ciągle jest ich za mało. Budują prywatni deweloperzy, samorząd miejski, Spółdzielnia Mieszkaniowa i Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którym pan kieruje. Jak, po 20 latach od powstania, radzi sobie na rynku mieszkaniowym STBS?  
- A dziękuję, dobrze. Żaden nasz lokal mieszkaniowy nie stoi pusty, wszystkie są wynajęte. Przypomnę, że kiedy w połowie lat 90 ubiegłego wieku powstawały TBS-y to wówczas było bardzo mało mieszkań na wynajem. Mieszkania w TBS-ach miały wypełnić tę niszę, zwiększając także mobilność zawodową społeczeństwa. Tego typu budownictwo było i jest adresowane głównie do rodzin, które znajdują się w swoistej "poczekalni". Mają za duże dochody, by starać się o lokal socjalny lub komunalny, a za małe by ubiegać się w banku o kredyt hipoteczny na zakup własnego lokum. (...)

- Ile mieszkań ma siedlecki STBS? Jak duże jest zainteresowanie waszą ofertą? 
- Mamy obecnie 588 mieszkań w 13 budynkach i będziemy budować następne. Przed zasiedleniem w lutym br. kolejnych bloków przy ul. Gospodarczej 15 i 17 zrobiliśmy przegląd podań wszystkich chętnych do zamieszkania w naszych zasobach. Część osób poprosiło o skreślenie z listy, bo rozwiązali już swoje potrzeby mieszkaniowe w inny sposób, były też osoby, które nie były gotowe na wniesienie wkładu i ubiegać się będą o mieszkanie w kolejnym budowanym bloku. (...)

- Po ile siedlecki STBS buduje mieszkania? Ile wynosi wkład partycypacyjny?
- Realny koszt budowy mieszkania w budynku wielorodzinnym STBS bez kosztów działki waha się od 3,3 do 3,5 tys. zł za metr kwadratowy. Wynajmujący mieszkania wpłacają jednorazowo kwotę w wysokości do 30 proc. kosztów budowy. (...)

- Ile wynosi czynsz w STBS i jak się ma ich wysokość do czynszów na siedleckim rynku?
- Obecnie miesięczne czynsze wynoszą od 7,50 do 10,20 zł za metr kw. Ich wysokość zależy od okresu budowy, na jakich warunkach były budowane (czy z kredytu komercyjnego czy też z kredytów z programów pomocowych państwa, np. z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego). (...)

- Mieszkania z programu państwowego "Mieszkanie+" nie będą dla was konkurencją? 
- Nie sądzę, tu polecam zapoznanie się z Narodowym Programem Mieszkaniowym uchwalonym przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. Jest tam miejsce i na  tzw. "Mieszkanie+" i na budowę mieszkań społecznych czynszowych. (...)

- Jaka jest według Pana sytuacja na rynku mieszkaniowym w Siedlcach?
- W porównaniu do wielu innych miast, sytuacja u nas jest dobra, ale wciąż wiele rodzin w gorszej sytuacji finansowej nie ma samodzielnych mieszkań. (...)

- No właśnie, od ponad roku STBS podjęło nowe zadania i zarządza miejskim zasobem lokalowym.
- Tak, od 1 stycznia 2016 roku, na podstawie umowy z Prezydentem Miasta administrujemy ponad 1400 mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. Zbieramy czynsze, opłacamy media, sprzątamy, wykonujemy drobne remonty, pełnimy dyżury i usuwamy awarie.  Jest to duże zadanie, ale ten rok doświadczeń wskazuje, że przy dobrej współpracy z właścicielem tzn. Miastem można osiągać dobre rezultaty. Poprawiliśmy m.in. ściągalność czynszów, które w mieszkaniach komunalnych i socjalnych wynosi 82 procent. To wynik naprawdę godny uwagi.
Dziękuję za rozmowę.

Cały tekst w ŻS z 9 czerwca

(Sławomir Kindziuk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%