Zamknij

Pierwszy dzwonek. Nowy rok szkolny Mazowsze inaugurowało w Siedlcach.

16:23, 04.09.2017 MT
Skomentuj

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach miała dziś (4 września) miejsce Mazowiecka Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie pracowni kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W inauguracji udział wzięli m.in. wicemarszałek senatu Maria Koc, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister Henryk Kowalczyk, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, prezesa zarządu PGE EO Tomasz Siwak, wiceprezes zarządu PGE EO Arkadiusz Sekściński.

Przybyłych gości przywitał dyrektor ZSP nr 1 Jerzy Kopański. Jako pierwsza do zabrania głosu została poproszona Maria Koc. Pani wicemarszałek mówiła o reformie oświaty jako o wyczekiwanej zmianie. –  Kształcenie powinno stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy. Bardzo istotne jest, by uczeń zdobył nie tylko szeroką wiedzę ogólną, ale też dobry zawód, dlatego reforma oświaty przywraca 5-letnie technika i wprowadza dwuetapowe szkoły branżowe – zaznaczyła. Uczniom życzyła, by dobrze wykorzystali każdy dzień w szkole.  

Minister Krzysztof Tchórzewski wspomniał, że był niegdyś nauczycielem „Elektryka”, podkreślał wagę praktyki w procesie kształcenia i mówił o potrzebie przywrócenia zdrowego rozsądku – nie tylko w polskiej edukacji. – Satysfakcji i dużego wkładu pracy. Szczęść Boże na dobrą przyszłość – zwrócił się do społeczności szkolnej.

– Tu wszystko jest proste, oczywiste i ładnie się rozwija – chwalił Siedlce wojewoda Zdzisław Sipiera, wyjaśniając dlaczego właśnie to miasto wybrano na mazowiecką inaugurację „specyficznego”, bo pierwszego po reformie, roku szkolnego. – Jako gospodarka nie możemy być w ogonie, ale w centrum. I już jesteśmy w centrum Europy, przy czym musimy pamiętać, że mamy swoją własną historią i swoje własne interesy. Polska nie jest taka tragiczna, jak czasami próbuje się ją przedstawiać. Nie poddawajcie się pesymizmowi i pamiętajcie, że my sami musimy urządzać swoje życie, nikt nie powinien robić tego za nas – apelował wojewoda do młodego pokolenia. 

– Zasłużyliśmy na takie wyróżnienie. Od lat uważamy, że inwestycje w oświatę to najważniejsze dla samorządu inwestycje. Przez 10 lat wydaliśmy na oświatę 300 mln zł, na remonty przeprowadzone w trakcie ostatnich wakacji – 10 mln zł – przemawiał prezydent Wojciech Kudelski nawiązując do faktu, że inauguracja odbywa się w Siedlcach. –  Dzięki mądrości ludzi, szkoły zawodowe w Siedlcach przetrwały, dlatego – po pierwsze – mamy wielu fachowców i – po drugie – łatwo nam było wdrożyć się w nową organizację – przyznał.

Pochwały wypłynęły też z ust kurator Aurelii Michałowskiej: – ZSP nr 1 w Siedlcach może być przykładem dobrej współpracy z przedsiębiorcami.

ZSP nr 1 ma być też, zgodnie z zamysłem i życzeniami jej dyrektora Jerzego Kopańskiego – szkołą, z którą uczeń będzie się chętnie identyfikował, i którą będzie traktował jak drugi dom.

 

Pracownia energetyki odnawialnej

„Elektryk” jest jedną z największych szkół zawodowych w regionie. Wśród powodów do dumy teraz może wymieniać również funkcjonowanie w swoich murach pracowni energetyki odnawialnej. Znajdują się w niej m.in.: kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny o mocy 40 watów, turbina wiatrowa o mocy 60 watów, kocioł na biomasę, zestawy dydaktyczne m.in. do przewodzenia energii elektrycznej przez miedź, aluminium czy wodorowe ogniwa. Pracownia została ufundowana przez PGE Energia Odnawialna. Kosztowała  około 300 tysięcy.

– To pierwsza taka inicjatywa, pilotaż – zaznacza Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGE EO. - Inne szkoły również się ubiegają, wszystko można by robić w Warszawie, obok naszej siedziby, ale tutaj w Siedlcach znajdujemy się na obszarze dystrybucji PGE, mamy do czynienia ze szkołą, która jest wysoko jeśli chodzi o kształcenie branżowe i możemy liczyć na świetną synergię z naszymi partnerami. Gdy siadaliśmy do rozmów z władzami miasta i dyrektorem szkoły, bardzo szybko udało się nam uzyskać dobry efekt, bo to nie jest tak, że tylko my coś od siebie dajemy, miasto i szkoła również musiały znaleźć środki, aby powstał klasa kształcąca w tym zawodzie – dodaje wiceprezes.

Przedstawiciele PGE EO nie ukrywają, że jako efektów współpracy oczekują dobrych, wykształconych kadr w swojej firmie. - W trakcie kształcenia uczniowie ZSP nr 1 w Siedlcach mogą też liczyć na praktyki w PGE. Co roku przyjmujemy na praktyki i staże znaczną ilość absolwentów różnych kierunków. Zdarza się, że ci ludzie otrzymują od nas oferty pracy. Ta klasa będzie pod naszym szczególnym nadzorem i opieką, w związku z tym liczymy, że wybitne jednostki z tej klasy w przyszłości znajdą zatrudnienie w PGE Energia Odnawialna – przyznaje Tomasz Siwak, prezes zarządu PGE EO.

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NauczycielNauczyciel

0 0

Ukłony dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili. 09:55, 06.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%