Zamknij

Nowe punkty opieki nocnej i świątecznej

17:12, 22.09.2017 JiC, www.siedlce.pl
Skomentuj

Mieszkańcy Siedlec od 1 października usługę nocnej i świątecznej opieki medycznej będą mieli zapewnioną w 2 placówkach: Szpitalu Wojewódzkim przy Poniatowskiego i Szpitalu Miejskim przy Starowiejskiej.

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2017 poz. 844) w art. 1 ust. 2 wprowadza obowiązek realizacji od dnia 1 października 2017 r. świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez podmioty zakwalifikowane do podstawowego systemu szpitalnego zabezpieczania świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). W związku z tym, że oba siedleckie szpitale weszły do tzw. "sieci", to pomoc medyczna w godzinach nocnych oraz w dni wolne i świąteczne, od 1 października będzie świadczona dla siedlczan w w/w miejscach. Pacjenci mogą sami wybrać, do której placówki trafią. Tylko z przypadkami zw. z urazami - z góry, bez skierowania - powinni kierować się do Szpitala Wojewódzkiego przy Poniatowskiego 26.

Do tej pory w Siedlcach uzyskanie pomocy nocnej lub świątecznej możliwe było wyłącznie w Meditransie przy ul. Świrskiego. Placówka utrzyma możliwość przyjmowania pacjentów, jednak jest dedykowana potrzebującym z terenu powiatu siedleckiego i będzie ich przyjmować wyłącznie w Zbuczynie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ) to świadczenia lekarskie i pielęgniarskie, udzielane w warunkach ambulatoryjnych (w miejscu udzielania świadczeń) i w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy (tzw. świadczenie wyjazdowe). W zakres świadczenia ambulatoryjnego wchodzi porada lekarska (w bezpośrednim kontakcie lub telefonicznie) lub pomoc pielęgniarki (doraźne i wynikające z ciągłości leczenia lub pielęgnacji zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego). Podobnie rzecz ma się z tzw. świadczeniem wyjazdowym.

Są pewne nowe rozwiązania w zakresie realizacji świadczeń NiŚOZ określone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Otóż, zgodnie z przepisami rozporządzenia, ambulatoryjne świadczenia NiŚOZ udzielane przez szpitale zakwalifikowane do PSZ mogą być realizowane w zakresie:
- podstawowym – to wariant, w którym udzielanie świadczeń NiŚOZ może być łączone z udzielaniem świadczeń w trybie hospitalizacji (ten sam personel), lub
- uzupełnionym – to z kolie wariant, w którym udzielanie świadczeń NiŚOZ nie może być łączone z udzielaniem świadczeń w trybie hospitalizacji (odrębny personel).

Zarówno w Szpitalu Wojewódzkim jak i w Szpitalu Miejskim:

- od poniedziałku do piątku pomoc będzie można uzyskać w godz. od 18 do 8.00 rano dnia następnego oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne w godz. 0.00-24.00:

- w Szpitalu Wojewódzkim przy Poniatowskiego 26 (obok zlokalizowanej w nim przychodni Omega),

- a w Szpitalu Miejskim przy Starowiejskiej 15 (naprzeciwko Oddziału Zakaźnego, obok Laboratorium Analiz Medycznych). 

Zmiany podyktowała - jak wyżej wspomnieliśmy - nowa ustawa o sieci szpitali. Nie wymusza ona tzw. rejonizacji, jeśli więc, np. mieszkańcy powiatu siedleckiego zechcą, to mogą również kierować się do siedleckich szpitali, choć dla nich właściwymi miejscem jest w/w placówka Meditransu w Zbuczynie przy ul. Terespolskiej 13.  

(JiC, www.siedlce.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%