Kupią wóz strażacki za 850 tys. zł dla OSP Szkopy

13:28, 20.01.2017 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

Decyzja w tej sprawie wywołała jednak spore kontrowersje na sesji Rady Gminy Repki. Nowego samochodu potrzebują bowiem pilnie strażacy z OSP Repki, którzy do akcji wyjeżdżają trzy razy częściej. Oni jednak na przychylność wójta i rady liczyć nie mogą…
Sesja Rady Gminy Repki w czwartek, 19 stycznia, przebiegła szybko i sprawnie. Jedynym punktem zapalnym okazała się sprawa zakupu wozu strażackiego. 

Kupić dwa…
Dzień wcześniej, na komisji gospodarczej radni dowiedzieli się, że gmina planuje kupić średni wóz strażacki dla OSP Szkopy. Z własnej kasy samorząd wyłoży na ten cel 340 tys. zł, zwiększając tegoroczny deficyt budżetowy do 1,7 mln zł. Samochód kosztować ma ok. 850 tys. zł. Pozostała kwotę gmina pozyskać chce z WFOŚiGW oraz z urzędu marszałkowskiego. 
W radzie gminy radni związani z wójt Krystyną Mikołajczuk-Bohowicz mają większość i z góry można było przewidzieć, że decyzja będzie pozytywna. Jednak opozycyjni radni z PiS, na początku sesji zgłosili swoją propozycję. Radny Antoni Adamczuk zaproponował, by w tym roku kupić dwa samochody – dla OSP Repki i OSP Wyrozęby. Podkreślił, że obie te jednostki – w przeciwieństwie do OSP Szkopy - należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, są zatem w pierwszej kolejności kierowane do akcji przez PSP, a mają wysłużone samochody. Podkreślił, że gminę na taki wydatek stać, a straż w Repkach ma prężnie działających druhów, do akcji wyjeżdżała w ubiegłym roku 59 razy, co było drugim wynikiem w powiecie, a w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Nadmienił, że OSP Szkopy w ubiegłym roku zanotowała 21 wyjazdów, z czego 7 na zlecenie wójta - do wypompowywania wody.
Radni uchwałę o przeznaczeniu pieniędzy dla wóz dla OSP Szkopy podjęli mimo krytycznych uwag radnego Adamczuka: 9 było za, 4 przeciw. 

Co na to wójt?
Sprawa ponownie wróciła na końcu sesji. Głos zabrała wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

- Myślę, że wniosek radnego Adamczuka jest przede wszystkim skierowany do wysokiej rady i zapewne w stosownym czasie nim się zajmie i przeanalizuje. Chciałam tylko nadmienić, że nowy, średni samochód dla OSP Repki został kupiony w 2001 r. Biorąc pod uwagę obciążenie akcjami, ten wóz jest dobrym wyposażeniem dla tej jednostki – mówiła. – Gminy Repki nie stać na coroczne zakupy samochodów dla straży. Przypominam, że nowe samochody kupiliśmy: w 2010 r. dla OSP Skrzeszew, w 2008 r. dla OSP Rogów, a w 2004 r. dla OSP Liszki. Chciałam też przypomnieć, przede wszystkim strażakom, że jeśli chodzi o wozy, jak i sprzęt nie tylko gmina może kupować te samochody. OSP także maja osobowość prawną i formalne możliwości pozyskania samochodów w różnych funduszach. Zachęcam więc do starania się o takie zakupy, my jako gmina staramy się pomagać. Można też pozyskać używane samochody z PSP – zakończyła.

Radny Wiesław Piekart zwrócił się jeszcze na piśmie do wójt, by przedstawiła koszty utrzymania nowego samochodu. Bo sam zakup wozu może pociągnąć za sobą kolejne wydatki. Garaż OSP Szkopy nie ma ogrzewania, potrzebna będzie jego modernizacja.

Ten wóz jest nam potrzebny
Po sesji rozmawiałam ze strażakami z OSP Repki i mieszkańcami miejscowości, którzy przysłuchiwali się obradom. Podkreślali, że od polityki chcą się trzymać z daleka, ale odczuwają, że ich jednostka jest po macoszemu traktowana przez władze gminy. Sami od 2010 r. muszą m.in. dbać o pozyskiwanie drewna i węgla, potrzebnego do ogrzania strażackiego budynku, na pomoc gminy samorządu nie mogą też specjalnie liczyć przy zakupach sprzętu i wyposażenia.
Druhowie podkreślali, że OSP Repki jako jedna z pierwszych jednostek w powiecie, 20 lat temu, włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Aktywnie działa w niej 36 druhów, głównie ludzi młodych, dobrze wyszkolonych i co ważne - mocno zaangażowanych w działalność straży. Zakwalifikowanie do KSRG oznacza, że jednostka jest w pierwszej kolejności kierowana do wsparcia działań straży zawodowej, ale też rodzi określone obowiązki, m.in. posiadania dwóch wozów bojowych. Tymczasem repkowska jednostka musiała wycofać stara 244 wyprodukowanego w 1983 r. i został jej jedynie star 12227 z 2001 roku. Wóz ma 16 lat i co jakiś czas się psuje, jedna z napraw trwała 3 tygodnie. 

- Jak dostajemy wezwanie z PSP, do remizy w ciągu kilku minut przybiega średnio 12 osób. Ale teraz na akcję pojedzie tylko 6, bo tyle pomieści samochód – opowiadają. – Rodzaj zdarzeń, przy jakich najczęściej interweniujemy, wymaga jednak większej liczby ludzi. Jeździliśmy do wypadków na drodze krajowej nr 62, przebiegającej przez naszą gminę, w których było kilkoro poszkodowanych. Trzeba wtedy zająć się tymi osobami, zabezpieczyć miejsce akcji, kierować ruchem itp. Jeździliśmy do pożarów zboża na polach i rozmaitych innych zdarzeń. Interweniujemy nie tylko w samych Repkach, ale chronimy też mieszkańców Kamianki, Żółkw, Rogowa, Józina i Remiszewa Dużego i Małego. Nie brakuje nam umiejętności, wiedzy ani chęci, ale potrzebujemy porządnego samochodu. Realia są takie, że nowego wozu bez pomocy samorządu OSP nie jest w stanie kupić – dodają.

Strażacy z Repek podkreślają, że nie chcą konfliktów i zależy im na dobrej współpracy z gminą. – Samochód i każdy inny sprzęt, który dostaniemy służy przecież temu, żebyśmy skutecznie mogli pomagać mieszkańcom naszej gminy, gdy są narażeni na zagrożenie. Nie mnożna doprowadzić do sytuacji, że samochód się zepsuje i nie będziemy w stanie wyjechać do akcji – podsumowują.

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (24)

selekcyjnyselekcyjny

18 3

Osp przy dk62, ksrg, gminna, blisko miasta i tylko jeden wóz z 2001 roku. Porażka. Powinni ze 3 mieć. 16:14, 20.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sidsid

10 5

Osp typu M i nowy samochód. Jaki sens 16:29, 20.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dhjdhj

4 1

Że do tego dopuścili. 16:44, 20.01.2017


jakjak

3 6

Ztego,co,wiem,toOSP,Szkopy,jest,od,25,lat,jednostką,typu,S,i,są,Drugimi,Wicemistrzami,Polski,w,Sporcie,Pożarniczym 17:11, 20.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

"?""?"

0 1

I co z tego że są mistrzami w sporcie jak trenują na sucho nie są podłączeni do KRSG więc niech trenują dalej i otrzymają wóz do tych ćwiczeń. Wystarczy porównać ilość wyjazdów i to mówi samo za siebie. A Wójtowej to może już wystarczy tych rządów 12:47, 21.01.2017


850.850.

12 4

850 tys i 15/20 razy w roku jezdzic. Marnotrastwo. 17:13, 20.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LucyferLucyfer

3 0

Zajrzyj sobie do OSP Seroczyn gmina sterdyń stoi GBA MAN i podobna sytuacja tylko jeszcze mniej wyjazdów. 18:09, 20.01.2017


jakjak

6 2

OSP,Wyrozęby,KRSG,miała,mniej,wyjazdów,jak,Szkopy 18:14, 20.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To coTo co

1 0

Może miała i mniej. Ale im jest to bardziej potrzebne. Są w innej części gminy gdzie jest wiele miejscowości. Inne jednostki KSRG mają więcej niż 5 km. Może jest u nich pewnien ,,konflikt" ale działają i według mojego zdania oni powinni teraz dostać. Ile można jeździć starym Jelczem który musi być zawsze gotowy a jego stan czasem już nie pozwala. 15:53, 23.01.2017


asdasd

3 3

Mieli mniej wyjazdów ponieważ jest u nich pewien konflikt. 21:24, 20.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakjak

3 4

To,niech,zrobią,porządek,u,siebie,a,niech,nie,czepiają,się,Szkopów 21:51, 20.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

strazakstrazak

2 0

Czy to Repki czy Wyrozeby czy Szkopy. Kazda z tych 3 jednostek powinna miec nowy samochod. Tylko Skrzeszew w tej gminie ma fajny nowy samochod 10:22, 21.01.2017


"?""?"

7 1

I co z tego że są mistrzami w sporcie jak trenują na sucho nie są podłączeni do KRSG więc niech trenują dalej i otrzymają wóz do tych ćwiczeń. Wystarczy porównać ilość wyjazdów i to mówi samo za siebie. A Wójtowej to może już wystarczy tych rządów i czas na zmiany w tym urzędzie 12:51, 21.01.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MzzMzz

2 0

Dokładnie tak ! W pełni się zgadzam ! 14:11, 21.01.2017


?"??"?

2 1

Na zawody to niech Poloneza im kupią trucka, też dojadą 18:14, 25.01.2017


OSPOSP

4 2

Szkoda mi takich ludzi, którzy nie maja pojęcia o czym piszą.
@sid - "Osp typu M i nowy samochód. Jaki sens" - OSP Szkopy typu M? Od kiedy i skąd Ty masz takie informacje? To jest jednostka typu S-1 co oznacza że posiada jeden samochód i jest taką jednostką od 1992 roku. Doucz się, bo nie wiesz o czym piszesz. Później ludzie lajkują takie komentarze i opowiadają dalej takie głupoty. W gminie Repki jest tylko jedna OSP typu M i to są Gałki, bo nie posiadają żadnego wozu tylko motopompę, tak dla ścisłości.
@850. - "850 tys i 15/20 razy w roku jezdzic. Marnotrastwo." No rzeczywiście marnotrastwo. Połowa jednostek KSRG w powiecie sokołowskim ma tyle wyjazdów rocznie i część z nich też jeździ nowymi autami i co? W OSP Seroczyn gm. Sterdyń też jest nowy MAN, oni mają tych wyjazdów max 5 rocznie, a poza tym nie posiadają selektywnego alarmowania, jak to mają Szkopy, to samo ze szkoleniami.
@"?" - "I co z tego że są mistrzami w sporcie jak trenują na sucho nie są podłączeni do KRSG więc niech trenują dalej i otrzymają wóz do tych ćwiczeń. Wystarczy porównać ilość wyjazdów i to mówi samo za siebie. A Wójtowej to może już wystarczy tych rządów i czas na zmiany w tym urzędzie"
-co to znaczy "trenują na sucho"? Byłeś chociaż na jednym ich treningu? Widziałeś jak ćwiczą? To nie pie*dol głupot, bo to tylko świadczy o Twojej niewiedzy.
-"nie są podłączeni do KRSG" - KRSG-co to za skrót i co on oznacza, wytłumacz proszę bo ja znam inny i co znaczy "nie są podłączeni"? Podłączony to możesz być do sieci wodociągowej, albo wtyczkę do gniazda możesz podłączyć. Tak się składa, że ten sport w Szkopach sprawił, że chłopaki zmobilizowali się i postawili tą straż na równe nogi. Wzięli się za siebie i nie patrzyli co inni powiedzą. Z resztą nadal nie patrzą, bo dawno by osiwieli. Spora część komentarzy pod ich adresem wynika z czystej zazdrości. Tylko, że oni trenują od 2011 roku, samo nic nie przychodzi niestety i ludzie nauczcie się tego, bo nie wiecie o czym mówicie.
@"To co" - "Może miała i mniej. Ale im jest to bardziej potrzebne. Są w innej części gminy gdzie jest wiele miejscowości. Inne jednostki KSRG mają więcej niż 5 km. Może jest u nich pewnien ,,konflikt" ale działają i według mojego zdania oni powinni teraz dostać. Ile można jeździć starym Jelczem który musi być zawsze gotowy a jego stan czasem już nie pozwala."
W Wyrozębach z jednej straży zrobiły się dwie po tym ich wewnętrznym konflikcie i jeśli chcą nowy samochód to chyba tylko tych trzech panów z PiSu będzie nim jeździło. Przede wszystkim poprawcie swój czas wyjazdu do zdarzeń, jak przystało na jednostkę KSRG, bo 17 stycznia 2017 się popisaliście podczas wyjazdu do Skwierczyna do wydostania osoby z piwnicy. Straż z Repek była już pod waszą bramą a wy dopiero wyjechaliście(syreny były włączane równocześnie). Brawo! Tak właśnie działa jednostka OSP KSRG Wyrozęby! I to nie pierwszy przypadek tak długiego wyjazdu. Zacznijcie się też w końcu ubierać w umundurowanie bojowe, bo na każdej akcji ktoś jest po cywilnemu. Jak taki ktoś ma mnie ratować to ja dziękuję za taką pomoc!
Wielu z Was narzeka, że OSP Repki ma tylko jeden samochód i to aż z 2001 roku, no rzeczywiście taki stary, że już jeździć nie chce i cały czas się psuje. Drodzy Państwo! Wiele OSP w Polsce o samochody w takim wieku czyli 16 lat a nawet i starsze bije się z innymi jednostkami, bo chce mieć takie pojazdy w spadku z PSP.
Co do Szkopów to nic na razie nie jest przesądzone, bo nie wiadomo czy te wnioski w ogóle przejdą, więc radziłbym opanować emocje.
To pisałem ja - Jarząbek

14:29, 19.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do jarząbka Do jarząbka

2 1

W pewnym sensie masz rację ale pewne rzeczy zostały w innych artykułach zakłamane,nie powiedziano ze osp Szkopy juz otrzymały nowy samochód otóż Lublina kupiła wjtowa nowy prosto z salonu a nic o tym nie powiedziała myślała ze się nikt nie domyśli taka prawda ,nie żałuję im samochodu za wygraną ale jak tak ma być to dlaczego tyle lat wygrywał wyrozeby czy repki czy rogów i nie dostali samochodu za wygraną? Zakłamanie ze strony władzy nie jest jednorazowe najlepsze jest to zeby dostać elektorat wyborczy to się obiecuje gruszki na wierzbie,a tu zong ale to nic ,społeczeństwo juz się wypowie działo ....... poczekamy do osiemnastu go roku i wybory przed kamerami ,przezroczyste urny i więcej kontrolujących ,nic nie będzie liczone w pokoju obok ,a i nadmienię ze cały powiat się już śmieje bo nie 8przemyślala ,a już dla nowego wójta gminę wyremontowala .poczekamy zobaczymy wydać takie pieniądze to nie problem ale niegospodarność to jest problem,czekamy!!! My mieszkańcy gminy repki 23:03, 24.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Jarząbek1Jarząbek1

1 0

Co do polityki w gminie Repki to nie będę się wypowiadał na ten temat, bo się na tym nie znam. Skoro widać, że wójt źle gospodaruje pieniędzmi, to poczekamy do wyborów, wtedy wszystko się okaże. 14:55, 26.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarząbek c.d.Jarząbek c.d.

2 0

Owszem Szkopy w 1999 roku otrzymały nowy wóz, z tym że był on "goły", nie posiadał żadnego wyposażenia za wyjątkiem radiostacji i sygnalizacji świetlno-dźwiękowej, więc i jego cena była dużo niższa niż na przykład auto dla Rogowa, które było kupione wraz z wyposażeniem, oba pojazdy to tzw. GLM 8 czyli samochody lekkie gaśnicze z motopompą. Co do wygrywania zawodów przez jednostkę z Repek to w 2001 roku otrzymała ona nowe GBA 2,5/27, Wyrozęby również w 1998 roku zakupiły od PSP w Markach Jelcza 004 GCBA 6/32, który w 2003 roku przeszedł karosację, więc o co chodzi? Były osiągnięcia to były samochody, a z tego co widać to teraz kolej na Szkopy 12:04, 27.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolegaKolega

4 0

Kolego nikt nikomu noe zaluje aby jak nawiecej tych samochodow nawet i uzywanych zycze aby sie powiodlo bo to ostatni gwizdek a kontrole tuz tuz pozdrawiam panie jarząbek 14:56, 27.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarząbekJarząbek

4 0

Ja również nikomu nie żałuję, bo gdziekolwiek w gminie ten wóz by nie trafił, to jednak wpłynie w znaczący sposób na poprawę bezpieczeństwa a lud powinien się cieszyć, że w gminie przybędzie(jeśli wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone) nowy samochód, bo to w trosce o ich bezpieczeństwo a nie na pokaz. Po cichu kibicuję chłopakom ze Szkopów, bo widzę, że bardzo się starają zarówno przy zawodach jak i przy akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wystarczy sobie porównać czasy wyjazdów do zdarzeń - są na poziomie jednostek systemowych, więc zostaje im tylko gratulować takiej postawy.
Ktos wcześniej napisał, że Wyrozębom wóz jest bardziej potrzebny bo musi być gotowy w każdej chwili do wyjazdu, z racji tego że są w KSRG. Ale w Szkopach, Zawadach czy innych jednostkach tak samo samochody muszą być gotowe do wyjazdu w każdej chwili, czy to są jakieś gorsze straże? Oni działają tak samo jak jednostki systemowe, a KSRG to tylko nazwa bo wszystkie działania związane z gaszeniem pożarów czy usuwaniem miejscowych zagrożeń są takie same w obu przypadkach tylko społeczność tego nie rozumie bo od razu wierzy we wszystko to co jest napisane w artykule. Lepiej jest mieć 4 dobrze wyposażone jednostki, niż zostać przy 3 KSRG a reszta niech jeździ starymi dziadami, ale ludzie wiedzą lepiej, zwłaszcza Ci, którzy ze strażą nie mają nic wspólnego. Trochę pokory i zrozumienia tak na przyszłość :) Sam jestem za tym aby we wszystkich jednostkach w gminie posiadających samochody zamontować system selektywnego alarmowania, wtedy każdy zobaczy, że na ochotników spoza KSRG też można liczyć. 09:17, 28.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DO JARZĄBEKDO JARZĄBEK

3 4

Piszesz o czasie wyjazdu OSP WYROZĘBY niestety czasy są takie że wiekszość strażaków pracuje poza miejscem zamieszkania i niestety w każdej OSP może dojść do sytuacji że nie wyjedzie wogóle z braku kierowcy a za 5 -10 lat z braku ludzi co do ubrań zobacz film OSP SZKOPY jak jadą do pożaru do Kamianki kierowca w dresach . Co do konfliktów to niech każdy pilnuje własnej pupy i nie wypowiada się w czyimś imieniu . Po co wogóle pisać że ci zrobili to zle a tamci to przez takie pisanie rośnie złoś między jednostkami a samochodu może nie będzię bo wnioski jednostek które mają dużo więcej wyjazdów nie otrzymały dofinansowania . W ubiegłym roku miały być złożone wnioski na dwa samochody był zapewnienia że może być ciężko dostać dofinansowanie a próbujemy i co wyszło jednej OSP zabrakło kilka punktów a drugiej jak się okazało wniosek nie zastał wogóle złożony. 20:21, 28.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DO JARZĄBEKDO JARZĄBEK

3 4

Piszesz o czasie wyjazdu OSP WYROZĘBY niestety czasy są takie że wiekszość strażaków pracuje poza miejscem zamieszkania i niestety w każdej OSP może dojść do sytuacji że nie wyjedzie wogóle z braku kierowcy a za 5 -10 lat z braku ludzi co do ubrań zobacz film OSP SZKOPY jak jadą do pożaru do Kamianki kierowca w dresach . Co do konfliktów to niech każdy pilnuje własnej pupy i nie wypowiada się w czyimś imieniu . Po co wogóle pisać że ci zrobili to zle a tamci to przez takie pisanie rośnie złoś między jednostkami a samochodu może nie będzię bo wnioski jednostek które mają dużo więcej wyjazdów nie otrzymały dofinansowania . W ubiegłym roku miały być złożone wnioski na dwa samochody był zapewnienia że może być ciężko dostać dofinansowanie a próbujemy i co wyszło jednej OSP zabrakło kilka punktów a drugiej jak się okazało wniosek nie zastał wogóle złożony. 20:21, 28.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarząbekJarząbek

2 0

Nie wypowiadam się w czyimś imieniu tylko mówię jak jest, aczkolwiek mogłem tego nie pisać. Każdy i tak widzi jak jest w jednej straży i drugiej. Był rozkwit, teraz nadchodzi stagnacja i tak będzie wszędzie.
Po drugie nie jestem ani ze Szkopów, ani z innych jednostek tylko z rozmów z różnymi osobami i własnych obserwacji widzę jaka jest sytuacja w strażach w gminie Repki i powiecie i tak się składa że trochę interesuje się pożarnictwem, więc stąd moja wiedza na te tematy :) 08:21, 19.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018