Zamknij

W sokołowskim ?Rolniku? będą uczyć, ale i leczyć

12:52, 21.04.2017 BOŻENA GONTARZ/FOT. KAROL NIEMIRKA
Skomentuj

Jedyne w naszym regionie Technikum Weterynarii, działające w ZS CKR w Sokołowie Podlaskim zyskało właśnie kosztowne zaplecze. Uczniowie będą mieli do dyspozycji m.in. nowoczesne pracownie i aparat USG do badania zwierząt…

Technikum Weterynarii działa w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim od czterech lat. Do tej pory uczniowie wiedzę praktyczną zdobywali podczas zajęć w różnych gabinetach i lecznicach weterynaryjnych. Szkoła jednak zadbała o to, by stworzyć odpowiednie warunki do kształcenia praktycznego na miejscu i kończy organizowanie służącego temu profesjonalnego zaplecza. W przyszłości działać tu będzie lecznica weterynaryjna, do której będą mogli zgłosić się właściciele z chorymi zwierzętami.

W pełni profesjonalnie

- Chcemy, by nasi uczniowie tu, na miejscu mieli kontakt z nowoczesnym sprzętem, używanym na co dzień w lecznicach weterynaryjnych. Staramy się stworzyć im w szkole warunki takie, w jakich pracują technicy oraz lekarze weterynarii. To podstawa w edukacji na tym kierunku, musimy iść z duchem czasu - mówi Eleonora Miszkiel, dyrektor ZS CKR w Sokołowie Podlaskim. 

- Inwestycja obejmowała kompleksową modernizację pomieszczeń, zakup szeregu urządzeń oraz potrzebnego sprzętu. Szkoła na całe zadanie wydała w sumie ok. 250 tys. zł. Z tej puli ponad 100 tys. zł - na zakup części wyposażenia - pozyskaliśmy z projektu „Przedsiębiorczy absolwent w nowoczesnym rolnictwie”, realizowanego we współpracy z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach - wyjaśnia wicedyrektor ZS CKR Karol Niemirka. – Lista urządzeń, jakie będą mieli do dyspozycji uczniowie jest długa i obejmuje dość drogie pozycje, jak np. aparaty do EKG czy USG. (…)

Leśna Góra dla czworonogów
Szkolna lecznica znajduje się w dawnym budynku warsztatów. Pomieszczenia zostały gruntownie wyremontowane, lśnią czystością. Przy wejściu znajdować się będzie recepcja przyjmująca pacjentów, a w niej komputery z systemami, których obsługa ujęta jest w programie nauczania technikum. 
W sali zabiegowej - ambulatoryjnej już teraz można przyjmować czworonożnych pacjentów. W jej centralnym punkcie stoi nowy stół zabiegowy – z elektrycznym systemem ustawień, możliwością odprowadzania płynów, matą antypoślizgową. W gablotach jest mnóstwo sprzętu. 
- To m.in. aparaty EKG i USG, zestaw do inseminacji zakupiony za unijne pieniądze, różne narzędzia do zabiegów zootechnicznych. Uczniowie mają tutaj dostęp praktycznie do wszystkiego, co jest potrzebne we właściwiej diagnostyce i leczeniu. Oczywiście oprócz leków -wyjaśnia Bartosz Woźniak, lekarz weterynarii prowadzący zajęcia z uczniami Technikum Weterynarii. - Sala jest w pełni skomputeryzowana, mamy projektor multimedialny i możliwość obejrzenia przydatnych materiałów. W przyszłości będzie możliwość nagrywania zabiegów kamerą, a obraz uczniowie będą mogli także śledzić na żywo na monitorach. (…)

Ze skalpelem i kamerami
(…) Wejście do sali chirurgicznej odbywa się przez specjalną śluzę. To ważne, bo wkrótce uczniowie będą mieli możliwość obserwowania w tej sali zabiegów chirurgicznych i asystowania przy nich. Na środku stanie duży, obrotowy stół operacyjny, na którym zmieści się nawet koń czy krowa. Dla uczniów przygotowano kilkanaście miejsc na specjalnym podeście – krzesełek z pulpitami, by mogli obserwować to, co robi lekarz i asystujący mu uczniowie. Ale jednocześnie obraz tego, co dzieje się z operowanym pacjentem rejestrowany będzie dwoma bezprzewodowymi kamerami i wyświetlany na 40-calowym monitorze. (…)
To wszystko zainteresowani nauką w Technikum Weterynarii obejrzeć będą mogli już w poniedziałek, 24 kwietnia od godz. 11.30 podczas Dnia Otwartego w sokołowskim „Rolniku”.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Życia Siedleckiego z 21 kwietnia

(BOŻENA GONTARZ/FOT. KAROL NIEMIRKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%