Zamknij

Kurs podstawowy strażaka OSP będą mogli odbyć w szkole

08:46, 07.03.2018 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Dyrekcja sokołowskiego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego podpisała porozumienie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Skorzystają na tym nie tylko uczniowie.

Dokument podpisali w poniedziałek, 5 marca, komendant powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim st. bryg Tomasz Wilki i dyrektor ZS CKR w Sokołowie Podlaskim Sławomir Wróblewski.
Klasa mundurowa o profilu strażackim działa w sokołowskim „Rolniku” od trzech lat. Uczniowie 4-letniego (a po reformie oświaty 5-letniego) technikum agrobiznesu przez pierwsze 3 lata mają zajęcia związane z ochroną przeciwpożarową. 

- Nasza szkoła kupuje młodym ludziom mundury i finansuje zajęcia, które prowadzą funkcjonariusze KP PSP w Sokołowie Podlaskim – wyjaśnia dyrektor Sławomir Wróblewski. - Ale w toku tej edukacji zrodził się pomysł, by dla młodzieży z klas trzecich zorganizować kurs strażacki podstawowy, a także kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy - oba zakończone egzaminem. Żeby przystąpić do egzaminu, trzeba należeć do OSP. My wykorzystujemy drugą możliwość – podpisaliśmy porozumienie z KP PSP w Sokołowie Podlaskim, która podejmie ze szkołą współpracę w zakresie organizacji szkoleń i egzaminów. Straż udostępni naszej młodzieży bazę i specjalistów do prowadzenia zajęć, my odpowiadać będziemy m.in. za ubezpieczenie uczestników. To jedna z pierwszych tego typu umów na Mazowszu. 

- Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi środowiskami. Porozumienie z ZS CKR przyniesie korzyści obu stronom, ale też i mieszkańcom powiatu sokołowskiego – podkreśla komendant Tomasz Wilk. - Szkoła wzbogaci swoją ofertę edukacyjną. Dla nas z kolei ważne jest to, że szeregi OSP w powiecie sokołowskim zasilą młodzi, wykształceni ludzie. Szczególnie istotne jest to dla jednostek, które są oddalone od miasta Sokołów Podlaski i borykają się z problemami kadrowymi. W ostatnich kilkunastu latach w powiecie ubyło blisko 10 tys. mieszkańców i ma to też przełożenie na liczebność OSP. Nasza komenda jest w stanie rocznie zorganizować 2-3 kursy strażaka podstawowego, weekendowe. Zdecydowanie łatwiej będzie kandydatom na strażaków ukończyć taki kurs, gdy odbywać się on będzie w szkole – dodaje.

Istotne jest też to, że ukończenie kursu to dodatkowe punkty przy naborze dla kandydatów do służby w PSP.

Kierownik praktycznej nauki zawodu w ZS CKR Katarzyna Rytel zwraca uwagę na jeszcze inne kwestie. - Już teraz mamy uczniów, którzy angażują się w działalność OSP w swoich miejscowościach, pomagają innym, gdy jest taka potrzeba. Zdarzało się, że przychodzili do szkoły niewyspani, bo uczestniczyli w akcjach ratowniczych - mówi. - Działalność w straży, pomaganie innym buduje u młodych ludzi wrażliwość społeczną i więź z lokalną społecznością. Poza tym takie umiejętności, jak fachowe udzielanie pierwszej pomocy są przydatne nie tylko w działalności strażackiej, ale ważne też w życiu codziennym - dodaje.

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018