Zamknij

W niedzielę w Trzebieszowie pogrzeb Antoniego Dołęgi ps. "Znicz"

12:11, 17.11.2017 | INFO/GRAFIKA. UG TRZEBIESZÓW
REKLAMA
Skomentuj

Ceremonia pogrzebowa, którą organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpocznie się 19 listopada o godz. 10.30.

W październiku prokuratura potwierdziła, że odnalezione w czerwcu w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów szczątki ludzkie należą do Antoniego Dołęgi. Żołnierz AK i WiN zmarł w 1982 roku, ukrywał się do końca życia u mieszkańców powiatu łukowskiego. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero w marcu tego roku mieszkaniec wsi Popławy-Rogale wskazał miejsce pochówku.
Antoni Dołęga urodził się w 1915 r. w Farfaku, miejscowości, która dziś jest częścią Łukowa. W 1938 r. ukończył szkołę podoficerską w Pińsku. Walczył we wrześniu 1939 r., w AK był od 1942 r. W 1944 r. wcielony został do 2. Armii Wojska Polskiego. Walczył w jej szeregach do maja 1945 r., kiedy to z grupą żołnierzy zdezerterował i wrócił w rodzinne strony.
W 1946 r. przyłączył się do oddziału zbrojnego WiN por. Józefa Matusza ps. Lont. Po śmierci Lonta w 1951 r. został dowódcą kilkunastoosobowego wówczas oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego.
Po 1955 r. ukrywał się już samotnie u zaufanych gospodarzy, aż do śmierci. Posługiwał się kilkoma pseudonimami: Znicz, Mały Franio, a także Kulawy Antek. Nogę stracił na skutek obrażeń powstałych w wyniku wypadku z bronią.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 modlitwą różańcową w Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 12:00 w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego ks. bp. Kazimierza Grudy, sprawowana będzie msza św. pogrzebowa. Następnie zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie.

(INFO/GRAFIKA. UG TRZEBIESZÓW)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018