Zamknij

Przeszłość Żelechowa odkryta na nowo

12:46, 26.01.2017 J.S
Skomentuj

Jedno z najstarszych miast w powiecie garwolińskim zainteresowało warszawskich naukowców. Badacze postanowili sprawdzić czy w Żelechowie rzeczywiście istniał zamek oraz kiedy dokładnie osada powstała. Efekty swojej pracy przedstawili na spotkaniu w żelechowskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. 

O istnieniu zamku w Żelechowie mówiło się już od dawna. Ba! Niektórzy nawet o tym pisali. Wzmianki o średniowiecznej budowie, będącej siedzibą legendarnego rodu Ciołków pojawiły się m.in. w książce Zdzisława Wojtowicza „Historia Żelechowa”, a także w XIX-wiecznych notatkach dawnego proboszcza parafii, ks. Andrzeja Krasuskiego, który wskazał dokładną lokalizację obiektu. Na tym jednak się skończyło i przez wiele lat nikt nie pokusił się o sprawdzenie tych informacji, aż do ubiegłego roku… 

Potwierdziły się przypuszczenia

Punktem wyjścia dla badaczy były mapy powstałe przy użyciu nowatorskich metod z wykorzystaniem danych z lotniczego skanowania laserowego (LIDAR). Widać na nich zarys obiektu, który swoim kształtem i rozmiarami przypomina zabudowę zamkową. – Sam ten obraz nie był miarodajny, do tego żeby mówić coś więcej o zamku. Zdecydowaliśmy się na wykonanie badań nieinwazyjnych – wyjaśnia Wojciech Bis, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jak postanowili, tak zrobili. Wiosną i latem tereny na północny-zachód od rynku miejskiego, nieopodal dużego stawu rybnego stały się miejscem badań archeologicznych. (...)

Potrzebne kolejne badania

Stuprocentową pewność co do istnienia i wyglądu średniowiecznej fortalicji dałyby prace wykopaliskowe. Czy takie mają szansę się odbyć? – Wszystko zależy od środków finansowych. Jeśli będą takie środki, jeśli właściciel działki się zgodzi, to warto byłoby przeprowadzić badania inwazyjne – odpowiada Michał Sztelmach, dyrektor żelechowskiego MGOK-u i lokalny pasjonat historii. Chęć podjęcia dalszych prac deklarują także warszawscy badacze, którzy podkreślają ich ważną rolę dla historii Mazowsza i kraju w ogóle.(...)

Żelechów starszy niż sądzono

Równolegle z badaniami archeologicznymi prowadzona była kwerenda źródeł historycznych Żelechowa. Materiały analizował Michał Zbieranowski z Instytutu Historii PAN. Mimo niewielkiej liczby zachowanych dokumentów udało się uzyskać kilka nieznanych dotąd informacji, a wśród nich tę najważniejszą – dotyczącą daty powstania Żelechowa. (...)

(więcej w ŻS z 27.01)

 

 

 

(J.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%