Zamknij

Ustaliłeś już kapitał początkowy?

09:18, 13.03.2017 Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
Skomentuj

1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli rozważasz przejście na emeryturę, to upewnij się, że ustalono już Twój kapitał początkowy. To bardzo ważne, ponieważ podwyższy to Twoją emeryturę. Na terenie wschodniego Mazowsza tej formalności nie dopełniło jeszcze ok. 34% osób, które jesienią nabędą prawo do emerytury.

Może dziwić fakt, że w grupie potencjalnych emerytów, która 1 października będzie mogła przejść na świadczenie z ZUS, znajduje się tak wiele osób z nieustalonym kapitałem początkowym. W samych Siedlcach i okolicy dotyczy to aż 25% przypadków, w okolicy Sokołowa Podlaskiego i Węgrowa - 29%, w Garwolinie i okolicy - 31%, w Mińsku Mazowieckim i okolicy - 31%. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili. Wiele zakładów pracy zostało zlikwidowanych lub przekształconych. Zbędna zwłoka może zatem uniemożliwić lub utrudnić uzyskanie wymaganych dokumentów z byłych, nieistniejących zakładów pracy i odnalezienie miejsca ich przechowywania (dotyczy to szczególnie zaświadczeń o wysokości zarobków). Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku czy też za 5 lat warto więc już teraz zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. To ważne, ponieważ im jest się starszym, tym kapitał początkowy będzie miał większy wpływ na wysokość emerytury. Oblicza się ją przecież z wykorzystaniem sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego (czyli naszych zarobków sprzed 1999 r.) i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (czyli tego, co odłożyliśmy poprzez składki po 1999 r.).

Przypomnijmy, że ZUS ustala kapitał początkowy na podstawie wniosku. Można złożyć go poprzez wypełnienie odpowiedniej części wniosku o emeryturę lub odrębnie, dzięki czemu nasz kapitał zostanie obliczony jeszcze przed przejściem na emeryturę. Przygotowana informacja będzie wtedy oczekiwać na podjęcie przez nas decyzji o zakończeniu pracy zawodowej. To nie wszystko, ponieważ nawet jeżeli Twój kapitał został już ustalony a dotarłeś do dokumentów, które nie zostały wcześniej złożone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (np. nowe dowody w sprawie wynagrodzenia), to również powinieneś dostarczyć je do ZUS. Przeliczenie kapitału początkowego może wtedy podwyższyć przyszłą emeryturę. Podobnie będzie wtedy, gdy objęły Cię zmiany prawne określające sposób jego ustalania. Jedną z nich jest nowelizacja przepisów z 2015 r., która wprowadziła nowe zasady ustalania kapitału początkowego za okresy opieki nad dzieckiem (np. urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego). Obecnie są one uwzględniane po 1,3% podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie jak dotychczas po 0,7% podstawy wymiaru.

Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku o ustalenie kapitału początkowego ZUS Kp-1 oraz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego ZUS Kp-3, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS.

(Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%