Zamknij

Święto UPH: wkrótce szkolnictwo wyższe czekają duże zmiany

23:22, 17.05.2018 BG/FOT. UPH Aktualizacja: 23:32, 17.05.2018
Skomentuj

W środę, 16 maja, swoje święto obchodził Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Były promocje doktorskie, nagrody dla kadry naukowej i dla najlepszego studenta.

Rektor siedleckiego Uniwersytetu prof. Tamara Zacharuk w swoim wystąpieniu sporo mówiła o zmianach, jakie czekają uczelnie wyższe.

- Zgodnie z propozycją resortu nauki ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” - tzw. Ustawa 2.0, czy też Konstytucja dla Nauki ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października 2018 r. Oczywiście w tym kontekście nasuwa się pytanie: Co to oznacza dla naszego Uniwersytetu? Gdy podczas zeszłorocznego Święta Uczelni przedstawiałam Państwu pierwsze zarysy ustawy wynikające z zaprezentowanych wstępnych projektów reform już wówczas podkreśliłam, że zmiany, które nas czekają, będą znaczące – mówiła rektor UPH. - Od tamtego czasu powstał projekt ustawy, szeroko dyskutowany i poddany konsultacjom środowiskowym, ustawa ewaluowała i zmieniała się. Tak więc odpowiadając na pytanie o przyszłość naszej Alma Mater warto podkreślić, że nowa ustawa daje nam szansę na zmiany. I należy zacząć od zmiany myślenia o Uniwersytecie i jego przyszłości, o miejscu na mapie edukacyjnej i naukowej, o sposobie i zaangażowaniu w pracę na wszystkich poziomach. Niewątpliwą szansą dla naszego Uniwersytetu jest udział w ogłoszonym właśnie w związku zapowiadaną Ustawą 2.0 konkursie Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Celem skierowanego do Uczelni naszego typu konkursu jest finansowanie badań naukowych, prac rozwojowych lub twórczości artystycznej, których realizacja ma służyć intensywnemu rozwojowi wyróżniających się w regionie uczelni. Na Wydziale Przyrodniczym przygotowany został projekt unikalnych na skalę    krajową badań, które uwzględniają także aspekt praktyczny. Reformy będą też wymagać zmiany struktury uczelni, aby sprostować nowym regulacjom. Projekt nowej ustawy uzależnienia bowiem większość możliwości uczelni od kategorii naukowych, jakie Uczelnia uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Dyscypliny to w najbliższej naukowej ocenie parametrycznej uczelni słowo klucz. I tak już teraz należy przestawić myślenie o pracy naukowej na te właśnie tory. Od tego zależy, jak odnajdziemy się w nowej rzeczywistości. Choć ciągle jeszcze nie znamy ostatecznego kształtu ustawy, która będzie obowiązywać, nasz Uniwersytet podejmuje już teraz wiele działań, aby przygotować się na jej wprowadzenie – zapowiedziała prof. Tamara Zacharuk.

Pani rektor zaznaczyła, że obecnie uczelnia prowadzi 11 projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego o łącznej wartości ponad 20 mln złotych, w tym 5 na Wydziale Humanistycznym, 2 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych oraz po jednym na Wydziale Przyrodniczym i Wydziale Nauk Ścisłych oraz w Biurze Karier.
Największy projekt o wartości ponad 8 mln złotych - realizowany pod nazwą Wsparcie uczelni szansą na jej rozwój zakłada nabycie przez ponad 400 studentów oraz blisko 200 pracowników Uniwersytetu kompetencji niezbędnych w pracy zawodowej. 
Jeśli chodzi o osiągnięcia uczelni, to w tym roku roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia za wybitne osiągnięcia  645 studentom z całej Polski, a w tym gronie znalazło się także 8 studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Natomiast 23 maja aż 12 studentów odbierze stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego. 
Uniwersytet jako jedna z dziesięciu uczelni w województwie mazowieckim i 59 (w tym 5 wojskowych) w Polsce uczestniczyła w rozpoczętym w 2017 r. programie pilotażowym ochotniczego szkolenia studentów „Legia Akademicka”. Legia nawiązuje tradycją do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 r. przez młodzież studencką uczelni warszawskich. W tym roku ponad 100 studentów i studentek odbyło szkolenie.
W tym roku uruchomiliśmy aż cztery nowe kierunki studiów: pedagogikę specjalną, inżynierię ekologiczną, menadżera produkcji i dystrybucji żywności oraz zoopsychologię z animaloterapią. Kolejny kierunek o profilu praktycznym – inżynieria procesów technologicznych - skonstruowany został w ścisłej współpracy i zgodnie ze zdefiniowanym zapotrzebowaniem przedsiębiorstw naszego regionu na konkretnych specjalistów -poinformowała pani rektor. Na koniec dodała, że rozpoczęły się przygotowania do obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, które zapoczątkowane zostaną w dniu inauguracji najbliższego roku akademickiego 2018/2019.

Promocje doktorskie w tym roku otrzymali: Edyta Małgorzata Sweklej, Anna Król, Karol Kaszperuk, Agnieszka Adamiak, Michał Tarantus, Małgorzata Świtkowska, Grzegorz Bednarczyk, Kamil Krzysztof Kryński, Sebastian Niedzwiecki, Andrzej Wyrzykowski, Marian Chalimoniuk, Dariusz Trojszczak, Szymon Maciołek, Jarosław Henryk Serdakowski, Katarzyna Aniela Łaskarzewska. Habilitacje uzyskali:Stanisław Topolewski, Marcin Jurgilewicz, Agnieszka Wójcicka, Małgorzata Adamczuk, Anna Elżbieta Milczarek, Elżbieta Malinowska, Joanna Mitrus.

Medalami „Za zasługi dla siedleckiej uczelni" nagrodzeni nimi zostali: dr hab. inż. Katarzyna Andraszek (Wydział Przyrodniczy); dr inż. Wiesław Czeluściński (główny specjaliście ds. bezpieczeństwa i higieny pracy); dr hab. inż. Alina Janocha (Wydział Przyrodniczy); prof. dr hab. Marian Kaproń (Wydział Przyrodniczy); prof. dr hab. med. Jerzy Ładny (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku). dr Agnieszka Gil-Świderska (Wydział Nauk Ścisłych); dr hab. Roman Mnich, prof. UPH (Wydział Humanistyczny); dr Agnieszka Prusińska (Wydział Nauk Ścisłych).
Nagrodę w wysokości 5 tys. zł odebrali: dla najlepszego studenta Urszula Ostaszewska, a dla najlepszego młodego naukowca – dr Piotr Leszczyński.

(BG/FOT. UPH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%