Zamknij

W sokołowskim ?Rolniku? mają nawet kandydata z Warszawy?

19:49, 16.05.2018 BG/FOT. KINGA STEĆ Aktualizacja: 19:54, 16.05.2018
Skomentuj

ZS CKR w Sokołowie Podlaskim to jedyna w naszym regionie szkoła, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Trwa nabór uczniów na nowy rok szkolny.

Od 2009 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim jest placówką prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą w niej funkcjonować jedynie kierunki kształcenia związane z branżą rolno-spożywczą. Ale taka specjalizacja wiąże się też z tym, że w ostatnich latach szkoła zyskała doskonałe zaplecze do kształcenia młodzieży.

Postawili na promocję
W sokołowskiej szkole działają obecnie: Technikum Weterynarii, Technikum Architektury Krajobrazu, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Rolnicze, Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Technikum Agrobiznesu (klasa mundurowa strażacka) oraz dwie branżowe szkoły I stopnia, kształcące w zawodach kucharz i mechanik maszyn przemysłu spożywczego. Od września ruszy Technikum Technologii Żywności. Każdy kierunek dysponuje profesjonalnym zapleczem, szkoła ma też ponad 70-hektarowe gospodarstwo rolne i bogaty park maszyn i urządzeń rolniczych. ZS CKR w roku szkolnym zapraszał do siebie gimnazjalistów, którzy mogli poznać realia nauki w placówce, zorganizował też pełen atrakcji Dzień Otwarty.
- Zgłaszają się już do nas kandydaci zainteresowani nauką w szkole. Co ciekawe, są wśród nich nie tylko absolwenci gimnazjów z powiatu sokołowskiego i sąsiednich, m.in. z gmin Miedzna i Suchożebry, ale też młodzi ludzie z odległych dość miejscowości, jak Biała Podlaska, czy Dobre. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że chęć nauki w naszym Technikum Weterynarii zgłosił nawet uczeń z Warszawy. Ale wciąż czekamy na wszystkich, którzy chcieliby u nas kontynuować edukację - mówi wicedyrektor "Rolnika" Krystyna Sulikowska.

Jakie atuty?
Co oprócz doskonałego zaplecza i wykwalifikowanej kadry jest jeszcze atutem sokołowskiego "Rolnika". Dyrektor Sulikowska wskazuje na kilka elementów.

- W ramach poszczególnych kierunków realizujemy rozszerzenia przedmiotów, które dają dobrą bazę absolwentom do podjęcia studiów.  W przypadku Technikum Weterynarii to biologia, chemia, anatomia - ważne dla tych, którzy chcą studiować weterynarię, czy medycynę. Technikum Technologii Żywności to z kolei dobry start dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość wiążą np. z dietetyką. Szerokie możliwości daje też np. technikum Architektury Krajobrazu. Uczniowie zdobywają wiedzę dotyczącą projektowania nie tylko zieleni, ale też dekorowania wnętrz. Mają zajęcia z rysunku, który jest ważny dla tych, którzy w przyszłości chcieliby studiować architekturę - mówi Krystyna Sulikowska. - Dbamy też o to, by oferować uczniom więcej niż tylko szkolne lekcje. Co roku jest możliwość skorzystania z szerokiej gamy kursów zawodowych, które kończą się certyfikatem, często bardzo cennym dla przyszłych pracodawców. Uczniowie mają praktyki zawodowe w znanych firmach, ale też zdobywają wiedzę podczas wyjazdów zagranicznych - w tym roku w Austrii i Grecji.

Istotne jest też to, że sokołowski „Rolnik” jest ośrodkiem egzaminacyjnym dla wszystkich zawodów, w których kształci. Żeby zdać egzamin zawodowy, nie trzeba jeździć po Polsce.
Krystyna Sulikowska zwraca też uwagę na to, jakie możliwości daje branżowa szkoła I stopnia, która zastąpiła popularną „zawodówkę”. – Uczniowie, który kształcą się u nas na kierunkach kucharz i operator maszyn przemysłu spożywczego już w trakcie nauki odbywają płatne praktyki w zakładach mięsnych.  Kończą naukę z dyplomem wykwalifikowanego pracownika, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. A jeśli zechcą, będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia, którą u nas także otworzymy - podkreśla.

(PROMOCJA)

(BG/FOT. KINGA STEĆ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%