Zamknij

Debatowali w Mordach

17:30, 19.05.2017 WL
Skomentuj

To, co nas – Polaków – łączy, jest większe od tego, co nas dzieli. Z takiego założenia wyszli organizatorzy debat lokalnych, które w trzecim tygodniu maja odbyły się w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce: zarówno w metropoliach, jak i mniejszych miejscowościach. Jedną z nich zorganizowała 15 maja Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach.

Debata lokalna jest lokalną częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Lokalne wspólnoty stanowią od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych. To właśnie w nich zachodzą procesy, które decydują o jakości naszego życia. Wspólnie bowiem dbamy o to, aby nasze dzieci uczyły się na przyzwoitym poziomie, rynek pracy miał oferty dla nas wszystkich, a na ulicach było czysto i bezpiecznie. Robimy wszystko, żebyśmy dobrze się czuli i jednocześnie mogli być dumni z miejsca, w którym żyjemy. Do działania na rzecz dobra wspólnego potrzebne jest jedno – poczucie bycia wspólnotą. Dlatego w ramach projektu zadajemy lokalnym liderom pytanie o to, jak tę wspólnotę budować i co robić, by wzmacniać więzi między mieszkańcami – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu. Tegoroczne debaty to już trzecia edycja przedsięwzięcia IBnGR i FRSI, a biblioteka w Mordach włączyła się w nie po raz pierwszy.

Jedyna we wschodnim Mazowszu         
Debata w bibliotece publicznej w Mordach, była jedyną jaka odbyła się we wschodniej części województwa mazowieckiego. – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są one nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań, tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor biblioteki w Mordach. Wśród uczestników znaleźli się m. in. starosta siedlecki Dariusz Stopa, radny pow. siedleckiego Marek Gorzała, liderzy grup nieformalnych (Krystyna H. Noszczak, Luiza Domańska), przedstawiciele młodzieży z Zespołu Szkół w Radzikowie Wielkim wraz z dyrektor Jolantą Wierzejską, emeryci (Bogusława Prusaczyk, Jadwiga Kesling, Bogumiła Andrunik), artyści (Krystyna Jaroszuk, Halina Grochowska), Agata Żych – dyrektor Banku Spółdzielczego w Łosicach – Oddział w Mordach, Mariusz Stangreciuk – sołtys Wojnowa, mieszkańcy miasta (Swietłana Łakomska-Stańczuk, Ewa Białas, Jolanta Nowak) oraz pracownicy M-GBP. - Podstawowym założeniem tegorocznej debaty było oddanie głosu osobom reprezentującym różne środowiska. Na bazie swoich doświadczeń uczestnicy debaty odpowiadali na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze, co nas łączy i może stanowić tym samym fundament lokalnej wspólnoty. Po drugie, co można zrobić, żeby wzmacniać to, co nas łączy - dodaje Łukasz A. Wawryniuk. We wnioskach wśród najważniejszych elementów łączących lokalną społeczność pojawiły się: lokalni liderzy, którzy aktywizują innych, wspólnie spędzony czas oraz wspólny cel. Nieco mniej głosów zdobyły historia i tradycja oraz szkoła i rodzina. Wśród rzeczy, które wzmacniają to, co nas łączy, najczęściej było wymieniane: integracja (koła zainteresowań, wspólne hobby, wyjazdy integracyjne, aktywne uczestnictwo w różnych wydarzeniach, orkiestra dęta), dbanie o przyrodę oraz emeryci. Debatę moderowała Elżbieta Milczarek.

Na poziom ogólnopolski 
Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Informacje będą też przekazane krajowym partnerom (m. in. ministerstwom, szkołom wyższym, organizacjom pracodawców) odpowiedzialnym i angażującym się we wspieranie aktywności obywatelskiej Polaków i budowę kapitału społecznego. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie, który sprawuje honorowy patronat nad przedsięwzięciem. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.  Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m. in.: Ewa  Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski. Kongres zawsze skupia uwagę wielu mediów.  Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl.

(WL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%