Zamknij

Kiedy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

00:00, 01.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdego miesiąca kolejni pracownicy zwalniani są bez okresu wypowiedzenia i to w dodatku z ich winy. Jednak według prawa pracy ten rodzaj zwolnienia musi być podparty konkretnymi warunkami. W dodatku nie zawsze pracodawca ma prawo zastosować zwolnienie dyscyplinarne.

Sytuacje, w których może dojść do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika bez wypowiedzenia

W większości sytuacji wypowiedzenie jest obowiązkowym warunkiem przy zwolnieniu pracownika. Istnieją, jednak wypadki, kiedy pracodawca może zdecydować się na rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Taka sytuacja może mieć miejsce w 3 przypadkach.

Kiedy pracodawca może zignorować okres wypowiedzenia?

  • Naruszenie obowiązków przez pracownika to najczęstszy powód takiego postępowania przez pracodawcę. Jak wiadomo, do obowiązków pracownika należy przede wszystkim wykonywanie swojej pracy na stanowisku, na którym zostało się zatrudnionym. Ważne jest też zachowanie staranności, czy też odpowiedzialności. Pracownik zawsze powinien stawiać się do pracy o godzinie wyznaczonej przez osobę zatrudniającą i przestrzegać godzin pracy. Do tego ważne jest to, aby wykonywał powierzone mu zadania w zgodzie z regulaminem zakładu pracy oraz zasadami BHP. Oprócz tego innym ważnym obowiązkiem jest też zachowanie tajemnicy związanej z poufnymi informacjami, z którymi się styka w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Każdy pracownik posiada szereg obowiązków pracowniczy, które powinien wykonywać, a o których został poinformowany w momencie rozpoczęcia stosunku pracy.
  • Popełnienie przestępstwa również jest powodem, który może skłonić pracodawcę do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego. Do tego potrzebny jest jednak prawomocny wyrok. Wtedy też, gdy pracownik nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków z powodu wyroku, pracodawca będzie mógł zastosować zwolnienie dyscyplinarne.
  • Oprócz tego utrata niezbędnych uprawnień może doprowadzić do zwolnienia dyscyplinarnego. Pracownik musi jednak być winny takiego stanu rzeczy. Terminowe zawieszenia nie są podstawą do zastosowania tak restrykcyjnej formy zwolnienia ze stosunku pracy.

Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby zwolnienie dyscyplinarne mogło nastąpić?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że możliwość zwolnienia dyscyplinarnego pracownika może zaistnieć jedynie wtedy, gdy zaistnieją wyżej wymienione przyczyny. Bardzo ważnym punktem jest też wcześniejsze skontaktowanie się z zakładową organizacją związkową, aby sprawdzić, czy zamierzone kroki są zgodne z ich regulaminem. Przy czym trzeba zwrócić uwagę też na dotrzymanie wszystkich wymogów formalnych, które zawsze pojawiają się przy zwolnieniu dyscyplinarnym.

Doradztwo na wagę złota

Doradztwa prawne, takie jak gptogatus.pl, może pomóc w otrzymaniu wszystkich informacji związanych z m.in. zwolnieniem dyscyplinarnym. Dlatego też warto się z nimi skontaktować zarówno wtedy, gdy zostanie się zwolnionym, jak i tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z zerwaniem umowy o pracę z pracownikiem własnej firmy. W ten sposób uniknie się błędów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%