Siedlce

Może Ty też umiesz mnożyć?

Pewnie trudno byłoby znaleźć osobę, dla której hasło "Szlachetna Paczka" brzmi całkowicie tajemniczo. Jaka jest jednak jej idea i w jaki sposób zmienia ona życie, nie tylko tych, którzy zostają obdarowani?

Szlachetna Paczka to projekt, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. Jak podkreśla inicjator całego ogólnopolskiego, już 16-letniego, "zamieszania", ks. Jacek Stryczek, "Paczka" ma przede wszystkim stanowić impuls do wyjścia z ubóstwa. Spotkanie z wolontariuszami i przygotowana przez darczyńcę pomoc, ma nie tylko wspomóc materialnie, ale też sprawić, by potrzebujący poczuli się zauważeni i ważni.

W Siedlcach projekt ma swoją 14. odsłonę. Wsparciem zostało objętych 30 rodzin z miasta i okolic, nad którymi czuwa 22 "SuperW", czyli naprawdę super wolontariuszy. Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się 10 i 11 grudnia.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

"Ślub doskonały" w Siedlcach

Już jutro, 26 listopada, do Siedlec wraca Teatr Kwadrat z komediowym hitem ostatnich lat, spektaklem "Ślub doskonały". Bilety są jeszcze dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS.

Jesteś panem młodym w dniu swojego ślubu. Budzisz się rano, właściwie w południe, w pokoju hotelowym, z piękną, nagą nieznajomą u boku. Niestety, wśród zapamiętanych atrakcji wczorajszego kawalerskiego wieczoru, obraz tej ślicznotki nie występuje. A głos twojej przyszłej żony już słychać w hotelowym korytarzu… Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację, by w lot zrozumieć, że życie naszego bohatera już nigdy ni wróci na dotychczasowe tory.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

By skroić na miarę, czyli o pracy na forum

Rozmawiali już wcześniej, istniał jednak niedosyt i chęć lepszego dopasowania form wsparcia do potrzeb pracodawców. Siedleckie Forum Rynku Pracy ma na celu kreowanie ściślejszej współpracy między Powiatowym Urzędem Pracy a przedsiębiorcami.

Siedleckie Forum Rynku Pracy, czyli nową platformę komunikacji na linii urząd – przedsiębiorca, zainaugurowano 23 listopada w Zajeździe "Chodowiak". Na spotkanie zaproszono około 100 pracodawców, których PUP postrzega jako najlepszych w regionie, czemu dawał już wyraz w trakcie Targów Pracy wręczając statuetki poświadczające dobre partnerstwo.

Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach w ostatnim czasie był w stanie zrealizować jedynie 46% z 6 tysięcy ofert pracy, którymi dysponował. A wynika to z tego, że stanowisko pracy, jak wybrzmiało w dniu inauguracji, powinno być jak buty, czyli skrojone na miarę. Takie też założenie stoi u podstaw Forum.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Eksperci SGH podpowiedzą w kwestiach biznesowych

1 grudnia o godz. 9.30 w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach rozpocznie się konferencja naukowa „Młodzi przedsiębiorczy?”, przygotowana we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

W programie znajdą się m.in. wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów z SGH, a także podsumowanie konkursu "Siedleckie więzienie w środku miasta? Po co burzyć? Lepiej sprzedać i zrobić biznes!".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Pierwsza przygoda w bibliotece

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach odbyły się pierwsze warsztaty etnograficzne w ramach projektu „Edukuj z antropologią na Mazowszu”. Ich tematyka była związana z shichi-go-san – japońskim świętem dzieci w wieku 3, 5 i 7 lat .

- Dzieci miały okazję udać się na wyprawę do Japonii, poznając listopadowe święto dzieci obchodzone co roku 15 listopada w Kraju Kwitnącej Wiśni. Na wyprawę zabrała je edukatorka Olga Płuciennik wraz z wędrownym teatrzykiem Kamishibai, wywodzącym się właśnie z Japonii. Dzieci będą miały także okazję stworzyć własne ilustrowane historie – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor mordzkiej biblioteki. Kolejne warsztaty odbędą się 9 grudnia i będą poświęcone światowi kubańskich wierzeń, zaś ostatnie o Ramajnie – 13 grudnia. Wszystkie warsztaty prowadzą doświadczeni etnolodzy.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Odznaczeni i docenieni

Już po raz czwarty odbył się w Mordach Gminny Dzień Seniora, który został połączony z uroczystością Złotych Godów. Gościem specjalnym imprezy był poseł Marek Zagórski - sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie zostało odznaczonych 6 małżeństw. W tym roku byli to: Krystyna i Kazimierz Orzyłowscy, Anna i Sławomir Zającowie, Anastazja i Jan Lipińscy, Halina i Henryk Przegalińscy, Halina i Zdzisław Domańscy oraz Apolonia i Lucjan Głuchowscy. Odznaczenia wręczyli uroczyście poseł Marek Zagórski, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski oraz kierownik USC w Mordach Magdalena Zdanowska. Oprócz wręczających odznaczenia, życzenia dla jubilatów i zgromadzonych seniorów złożyła Ewa Jarocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach. Po wręczeniu medali i kwiatów wszyscy zaśpiewali jubilatom „Sto lat…”.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Strona 1 z 472