Siedlce

Czai się za ekranem

Wirtualne kopniaki również pozostawiają ślady. W Siedlcach ruszyła kampania społeczna "Cyberprzemoc - nie jesteś sam". Ma być odpowiedzią na zagrożenia, które czyhają na młodych ludzi.

Nie wiedzą, że krzywdzą, a tym bardziej nie mają świadomości, że popełniają przestępstwo. Kiedyś - gdy świat wirtualny jeszcze nie istniał - katalog możliwości zastosowania przemocy był niewielki, teraz znacznie się rozszerzył. Flaming, happy slapping, hejtowanie, trollowanie - to tylko niektóre typy cyberprzemocy. Anioły zemsty, wredne dziewczynki czy głodni władzy to tylko niektóre kategorie prześladowców… Rzeczywistość sieci bywa ponura i groźna. - Hitem jest sprowokowanie nauczyciela, by puściły mu nerwy i nagranie go - mówi dr Leszek Zakrzewski. Inny przykład? Negatywne głosowanie "Czy Kasia jest najgrubszą dziewczyną w klasie?". Na problem cyberprzemocy nie można pozostać obojętnym. Z takiego założenia wyszły pomysłodawczynie kampanii społecznej, jaka właśnie rusza w Siedlcach "Cyberprzemoc - nie jesteś sam".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Kwiecień siedleckich harcerzy

Ostatnie dni obfitowały w ciekawe działania i inicjatywy podejmowane przez harcerzy Hufca ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza.

10 kwietnia przedstawiciele władz hufca oraz harcerze z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wędrowcy” z Zespołu Szkół w Nowych Iganiach wzięli udział w uroczystościach 184. rocznicy bitwy pod Iganiami. Należy podkreślić, iż udział w obchodach rocznic ważnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju jest nie tylko doskonałą lekcją historii, ale także doskonałym narzędziem kształtowania w młodych ludziach postaw patriotycznych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Remont ul. Janowskiej

Od poniedziałku, 20 kwietnia, w związku z remontem drogi całkowicie zamknięta jest ul. Janowska w Siedlcach na odcinku od Starowiejskiej do Św. Faustyny Kowalskiej. Objazd tego odcinka będzie poprowadzony ulicami Starowiejską i Kasztanową w obu kierunkach.

Dojazd do cmentarza będzie możliwy ulicami: Starowiejską, Kasztanową, Janowską do Św. Faustyny Kowalskiej. Roboty drogowe potrwają do końca czerwca br. W wyniku utrudnień spowodowanych przebudową ulicy Janowskiej będą tworzyć się zatory drogowe na ulicach w całym wschodnim rejonie miasta.

Zmiany w kursowaniu MPK
W związku z zamknięciem ulicy Janowskiej na czas remontu, czyli od 20 kwietnia, MPK w Siedlcach Sp. z o.o. zmieni przebieg linii nr 27 oraz linii nr 16J.
Linia nr 27 oraz 16J będzie kursowała ulicami: Starowiejska, Kasztanowa, Topolowa, Świerkowa, Modrzewiowa, Kasztanowa, Starowiejska i dalej swoją trasą z pominięciem przystanków Siedlce Kasztanowa Topolowa, Siedlce Janowska Kasztanowa, Siedlce Janowska św. Faustyny Kowalskiej, Siedlce Janowska Zaciszna oraz Siedlce Janowska Żaboklicka. Dla linii 27 oraz 16J na ulicy Topolowej zostanie utworzony tymczasowy przystanek z aktualnym rozkładem jazdy z przystanku Siedlce Kasztanowa Topolowa (dla linii 16J, 27).
Linia 6, 26 kursowała będzie ulicami: Kasztanowa, Starowiejska z pominięciem ulicy Janowskiej. Na objeździe obowiązują wszystkie przystanki.

Rozpoczęta 10 kwietnia przebudowa ul. Janowskiej przeprowadzona zostanie na dwóch odcinkach. Obecnie prace trwają na blisko 900-metrowym fragmencie ulicy od ronda przy ul. Starowiejskiej do skrzyżowania z ul. Św. Faustyny Kowalskiej. Remont odbędzie się także na odcinku Janowskiej od ul. Kasztanowej do granic miasta. Przebudowa drogi jest wynikiem umowy, jaką Miasto Siedlce podpisało z Zarządem Województwa Mazowieckiego 3 kwietnia. Całość prac ma zostać wykonana do 30 czerwca, a ich wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „MIKST” Sp. z o.o. z Węgrowa.

UM Siedlce

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Mimo decyzji WIOŚ nie zejdą z blokady (aktualizacja)

WIOŚ wydał decyzję wstrzymującą działalność składowiska w Kotuniu. Oznacza to, że firma MPK z Ostrołęki nie ma obecnie prawa dostarczać tam żadnych odpadów. Ma możliwość zaskarżenia decyzji do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub wkroczenia na drogę sądową.

O decyzji WIOŚ wójt gminy dowiedział się telefonicznie. Informację przekazał podczas sesji, która odbyła się 20 kwietnia. Jak się okazało, składowisko było użytkowane bez jednego z wymaganych pozwoleń. Mieszkańcy tuż po usłyszeniu informacji zapowiedzieli, że nie przerwą protestu. Żądają bowiem całkowitego zamknięcia obiektu i wywiezienia odpadów, które znalazły się tam po 1 stycznia. Nieoficjalnie wiadomo, że blokada zostanie przeniesiona pod bramę składowiska.Protestujący obawiają się, że mimo wstrzymania działalności, firma MPK może przywozić śmieci. Na najbliższą sesję powiatu wybiera się delegacja mieszkańców.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Dwa wymazy & do bazy

Już po raz piąty społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. To unikalne wydarzenie połączy wszystkich – nie tylko środowisko akademickie – wokół wspólnego celu, jakim jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. Niech mury uniwersyteckie nie będą dla nikogo przeszkodą!

Dotychczas odbyły się cztery edycje tej szlachetnej ogólnopolskiej inicjatywy. Łącznie spowodowały rejestrację 54 239 osób gotowych podzielić się cząstką siebie z chorymi na raka krwi. Spośród tych potencjalnych dawców już 70 zostało dawcami faktycznymi, czyli miało szansę pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi w walce z rakiem krwi.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

CIS oferuje pomoc w opiece nad chorymi

W działającym przy Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Integracji Społecznej funkcjonuje Sekcja Opiekunek Osób Starszych szkoląca kobiety w zawodzie opiekunek. W ramach sekcji CIS oferuje mieszkańcom regionu pomoc w opiece nad starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi w ich domach.

Centrum Integracji Społecznej prowadzi w pełni profesjonalną opiekę pielęgnacyjną i opiekuńczą nad osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi w domu pacjenta, na terenie Siedlec i okolic. Uczestnicy sekcji oferują elastyczny kalendarz opieki. Dzięki temu to klient decyduje, ile godzin wsparcia potrzebuje.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Strona 1 z 280