Siedlce

Nabór trwa

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach prowadzi do 3 października nabór do sekcji, grup i zespołów.

Wśród bogatej oferty kulturalnej większość stanowią zajęcia bezpłatne dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów). Nowością są zajęcia teatralne dla dorosłych, grupa kabaretowa oraz Niedzielne Popołudnia Filmowe.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Bardzo udana premiera, czyli wymiana uczniów IV LO i Torhorst-Schule

Transparentem „Serdecznie witamy”, przygotowanym przez uczniów Torhorst-Gesamtschule w Oranienburgu (Niemcy), rozpoczęła się przygoda pt. „Międzynarodowa wymiana szkolna”, w której uczestniczyli uczniowie IV LO pod opieką nauczycieli Ewy Jagiełło i Grażyny Barcińskiej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

W czasie okupacji ocalił życie wielu Polakom

Porucznikowi Stefanowi Kosobudzkiemu poświęcona zostanie tablica pamiątkowa na ścianę kościoła p.w. Ducha Świętego.

Stefan Kosobudzki (1912-1944) to żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego. Odznaczony w czasie wojny Krzyżem Virtuti Militari, a pośmiertnie przez prezydenta Wałęsę Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego. Aresztowany 22 sierpnia 1944 r. w Siedlcach, zamordowany przez funkcjonariuszy UB kierowanych przez NKWD.
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez ks. biskupa Kazimierza Gurdę nastąpi w środę, 17 września, po uroczystej mszy świętej o godz. 18. Tablica powstała z inicjatywy i funduszy członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu XII w Siedlcach oraz mieszkańców Siedlec.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Święty Franciszek w murach Zamku Królewskiego (fotorelacja)

Po raz pierwszy od 10 lat obraz El Greca opuścił siedleckie Muzeum Diecezjalne. 15 września na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście otwarto wystawę „Wokół jednego obrazu". Dzieło mistrza z Toledo zgromadziło tego dnia tak licznych gości, że kolejka do podziwiania obrazu ciągnęła się chyba przez cały zamek. Wernisażowi towarzyszyły też przemówienia i koncert w wykonaniu stypendystów Fundacji Teresy Sahakian - wszystko w „zamkowym stylu”.

- Na początku historii odkrycia tego obrazu były dwie dziewczyny – moje pierwsze nauczycielki. One uwierzyły w błysk tego oka i miały odwagę dowodzić całemu światu, że to El Greco, choć autorytety twierdziły, że się mylą – mówiła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wypowiedź dotyczyła oczywiście Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej, które odkryły obraz w Kosowie Lackim.
- Cieszymy się, że możemy się tym dobrem podzielić z innymi. Niech piękno tego obrazu ubogaca tych, którzy choć przez chwilę się przed nim zatrzymają – przemawiał z kolei biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Pomóżmy uchodźcom z Krymu

Do Siedlec trafiła 6-osobowa rodzina Tatarów Krymskich, którzy musieli opuścić swój dom i uciekać przed prześladowaniami. Zostawili tam cały swój dobytek. Poprzez Kijów i Lwów przyjechali do Polski. Po pobycie w ośrodku dla cudzoziemców trafili do Siedlec.

Rodzina dysponuje niewielkimi środkami finansowymi na wyżywienie i drobne wydatki. Nie posiadają jednak praktycznie żadnej odzieży i obuwia. Ich rodzina to: czwórka dzieci: dziewczynki w wieku 9, 13, i 17 lat, chłopiec wieku 15 lat oraz rodzice. Przyjmą każdą odzież, zwłaszcza ciepłą.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

El Greco na wyjeździe

Obraz El Greca „Ekstaza świętego Franciszka”, na co dzień eksponowany w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, po raz pierwszy od dziesięciu lat, opuścił Siedlce. Od 16 września do 31 października będzie prezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie „Wokół jednego obrazu".

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na poniedziałek, 15 września o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Obraz będzie eksponowany od 16 września w Wieży Grodzkiej. Wejście na wystawę, na podstawie biletu wstępu do Galerii Lanckorońskich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Strona 1 z 208