Siedlce

Wakacje pełne atrakcji

Jak co roku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach zapraszają dzieci i młodzież na cykl bezpłatnych zajęć „Wakacje bez nudy!”.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Rodzinnie i wesoło

Już po raz trzeci odbył się Dzień Rodziny w Mordach. Także w tym roku dla dzieci i dorosłych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Zwycięstwo gimnazjalistów z „Jedynki”

Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 w Siedlcach zwyciężyli w drugiej edycji organizowanego przez Izbę Architektów RP ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Temat konkursu, w którym triumfowali młodzi siedlczanie, brzmiał: „Miejsce spotkań – dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku – razem i osobno”.

Program polegający na uczeniu młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej rozumienia zagadnień przestrzennych zyskuje coraz większą popularność. W roku szkolnym 2014/2015 do towarzyszącego mu konkursu zgłosiło się aż 35 zespołów ze szkół z całej Polski. Spośród nich jury konkursowe wyłoniło pięciu finalistów. – Zajęcia w ramach programu „Kształtowanie przestrzeni” może poprowadzić każdy nauczyciel. Program napisany jest bardzo przystępnie, a dodatkowo Izba Architektów oferuje szkolenia oraz pomoc architektów w prowadzeniu i przygotowaniu lekcji – informuje dr arch. Andrzej Poniewierka, przewodniczący jury konkursowego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Grab „Jacek” załapał się na podium

Grab „Jacek” z siedleckiego parku Aleksandria zajął trzecie miejsce w 5. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

Zwyciężył dąb „Bolko” z Hniszowa (woj. lubelskie), zdobywając 5536 głosów. Niewiele mniej, bo 4549, uzyskała reliktowa sosna z Sokolicy, dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Grab „Jacek” uzyskał 1929 głosów. Wręczenie nagród odbędzie się 9 października w Warszawie podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

El Greco namalował serafina?

Potwierdzenie autentyczności, analiza prac konserwatorskich oraz zmian na płótnie, które nie wyszły spod ręki mistrza z Toledo były przedmiotem badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku na "Ekstazie św. Franciszka".

Wyniki skomplikowanych oględzin (m.in. zdjęcia w ultrafiolecie, podczerwieni i rentgenie, fizyko-chemiczne badania składu pierwiastkowego warstwy malarskiej metodą fluorescencji rentgenowskiej XRF) przedstawiono dziennikarzom 22 czerwca w siedzibie siedleckiego Muzeum Diecezjalnego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Uczyły się samoobrony

30 czerwca o godzinie 18 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Siedlcach osiemdziesiąt pań otrzymało certyfikaty ukończenia specjalistycznego kursu samoobrony dla kobiet. Zastępca prezydenta miasta Siedlce Anna Sochacka, prowadzący zajęcia Marcin Lazurek oraz komendant miejski policji w Siedlcach mł. insp. dr Marek Fałdowski pogratulowali uczestniczkom wytrwałości oraz zdobytych umiejętności.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Strona 1 z 303