Z Sienkiewicza do „Domu nad Stawami”

Powołana przez miasto Siedlce komisja, która miała zbadać sytuację rodziny Krystyanów, bohaterów programu „Sprawa dla reportera” zakończyła prace. Jakie są efekty?

W programie „Sprawa dla reportera”, wyemitowanym na początku lutego, Elżbieta Jaworowicz przedstawiła fatalne warunki, w jakich przy ul. Sienkiewicza w Siedlcach żyje Krzysztof Krystyan z córką. Rodzina zajmuje lokal komunalny, część dochodów pana Krzysztofa zajmuje komornik. Władze miasta na konferencji prasowej dzień po emisji programu wskazywały na jednostronne przedstawienie sprawy i manipulacje.

Lepiej było nie jechać?
Na sesji rady miasta 24 lutego radny Mariusz Dobijański w swojej interpelacji pytał, czy dobrym posunięciem było wysłanie do studia „Sprawy dla reportera” wiceprezydent Anny Sochackiej i szefowej MOPR Marii Gadomskiej, by osobiście złożyły wyjaśnienia.

- Wszyscy znamy formułę programu pani Jaworowicz, zresztą miasto ma już doświadczenia sprzed paru lat w tej materii – mówił radny Dobijański. – Wiem, że celem tego programu jest przede wszystkim autokreacja prowadzącej, a dopiero później obiektywne przedstawienie faktów i pomoc drugiemu człowiekowi. My drugi raz daliśmy się pani Jaworowicz wystawić do wiatru.
Radny pytał, czy nie było możliwe zażądanie przed programem autoryzacji wypowiedzi przedstawicielek miasta, by zapobiec ich skracaniu i wycinaniu z kontekstu. – Jeśli nie, to dlaczego pan prezydent, zamiast wystawiać na celownik swoich urzędników nie zdecydował się na wystosowanie oświadczenia, choćby w formie listu takiego, jaki przesłał pan po programie – pytał radny. – Teraz ten list już nikogo nie interesuje i nigdzie poza lokalnymi mediami nie został opublikowany. Niestety, z programu do opinii publicznej przebiły się jedynie informacje negatywnie przedstawiające samorząd i insynuacje o groźbach odebrania córki, zastraszaniu przez policję i próba zrzucenia odpowiedzialności przez panią wiceprezydent na swoją poprzedniczkę.

Broniły honoru miasta
W odpowiedzi na interpelację usłyszeć można było m.in., że pismo z wyjaśnieniami w sprawie Krzysztofa Krystyana otrzymali wszyscy obecni w telewizyjnym studio eksperci, Krzysztof Krystyan dwa razy przychodził do byłej wiceprezydent Marty Sosnowskiej, a później od 2009 r. nie zwracał się do miasta o żadną pomoc.
- Wczoraj byli u mnie pan Gajewski, który nagłośnił tą sprawę i pan Krystyan. Pytałem pana redaktora, dlaczego razem z panią Jaworowicz oczernił nas na całą Polskę. Z jego ust padło stwierdzenie: materiał został źle pocięty – wyjaśniał prezydent Wojciech Kudelski.
Prezydent podziękował Annie Sochackiej i Marii Gadomskiej za to, że „broniły honoru miasta" a dziennikarzom mediów lokalnych – że rzetelnie przedstawili sprawę.

Do „Domu nad Stawami”
Prezydent po programie powołał siedmioosobową komisję (złożoną m.in. z wiceprezydentów, radnych, szefowej MOPR i kuratora sądowego, który zajmował się rodziną) która zbadała warunki mieszkaniowe Krzysztofa Krystyana i jego najbliższych. Ocenić miała także czy miały one wpływ na funkcjonowanie tej rodziny. Wnioski w pracy komisji wiceprezydent Anna Sochacka przedstawiła na sesji.
W skrócie. Komisja stwierdziła, że rodzina Krystyanów ma bardzo poważne problemy w kwestii umiejętności gospodarowania pieniędzmi. Jej miesięczne dochody to ok. 2 tys. zł. Rodzina w najbliższym czasie otrzyma tzw. mieszkanie interwencyjne w „Domu nad Stawami” o powierzchni 31 mkw. Zamiana lokali będzie możliwa, gdyż został spłacony cały dług rodziny wobec miasta, sięgający ponad 6700 zł, a ponadto żona Krzysztofa Krystyana jest ciężko chora. Rodzina sama będzie musiała sobie kupować pożywienie. Takie rozwiązanie ma zapewnić rodzinie odpowiednie warunki do życia i wychowania dziecka.

BOŻENA GONTARZ
NA ZDJĘCIU (OD LEWEJ): DYREKTOR MOPR MARIA GADOMSKA, WICEPREZYDENT ANNA SOCHACKA, PREZYDENT WOJCIECH KUDELSKI


O innych wątkach z raportu komisji i dyskusji na sesji w papierowym wydaniu ŻS z 2 marca

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Zobacz także

» Siedlce – kino Helios zaprasza

Repertuar na 2-8 grudnia (piątek - czwartek).

» Marek Paczuski nowym dyrektorem ZUS w Siedlcach

Zastąpi na tym stanowisku Kazimierza Sujkę. Marek Paczuski, który stanowisko dyrektora Oddziału ZUS w Siedlcach obejmie 1 grudnia 2016 r., jest związany z placówką już od października 1997...

» "Ślub doskonały" w Siedlcach

Już jutro, 26 listopada, do Siedlec wraca Teatr Kwadrat z komediowym hitem ostatnich lat, spektaklem "Ślub doskonały". Bilety są jeszcze dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS.Jesteś...

» Premiera w teatrze

Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce zaprasza 25 listopada (piątek), o godz. 19, na premierę widowiska "Archipelag".

» Radiowozy, odznaczenia i debata

Przekazanie kluczyków do ośmiu nowych radiowozów, wręczenie odznaczeń policjantom oraz debata na temat bezpieczeństwa w powiecie siedleckim były przedmiotami dzisiejszego (24 listopada)...

Komentarze  

 
+2 # Siedlczanin44 2012-02-25 18:25
Szacunek dla Pań: Gadomskiej i Sochackiej. Jadąc do studia Jaworowicz wykazały Panie wiele odwagi, bo byłyście z miejsca skazane na pożarcie. Ale zamiast zasłaniać się listami, pojechałyście tam jednak. Łatwe to na pewno nie było.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Orlik 2012-02-25 22:52
Twarde babki. Dobijański list by wysłał... to cała odwaga liderów PO
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arbol 2012-02-25 21:38
Ciekawe czy teraz Jaworowicz puści kawałek jak to pomogła biednej rodzinie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # . 2012-02-25 22:23
a nie pomogla? gdyby nie ten program, ta biedna rodzina nikt by sie nie zainteresowal. wszystko co nastapilo po emisji programu stalo sie ze wzgledu wlasnie na te emisje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # siedlczanin 2012-02-25 22:44
HMM wszystko rozumiem okk ale śmierci dwóch synów i poniżajacych problemów z pochówkiem nie da się ominąć bez komentarza/wybaczyć. Program P. Jaworowicz uratował tą dziewczynkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Basia 2012-02-25 22:50
Z tymi synami to dziwna sprawa. Jaworowicz mówiła, że choroba genetyczna, ojciec - że zapalenie płuc i warunki były winne. M. Gadomska mówiła o tym że w przypadku starszego syna przyczyną śmierci była sepsa. Ojciec przy tych dzieciach, nawet chorych palił papierosy!!!
Ale oczywiście to, że mała będzie teraz pod szczególnym nadzorem wyjdzie jej na dobre na pewno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # ja robol 2012-02-25 23:04
Prosze nie odczytac mnie źle, że to zawiść czy poprostu POLAK !
A ja zapierdzielam po 20 godzin na dobę, do UM nie chodzę , do TV nie pójdę a ciężko mi też koniec z końcem powiązać.
Czyli co, być nieudacznikiem w tym kraju jest najlepiej ? udawać głupa, brać zasiłki i produkować następne pokolenia skazane na pomoc z naszych podatków.
Myślę, że nigdy w tym kraju nie będzie dobrze :(
A dziennikarz Pani Jaworowicz? to dziennikarzyna , który próbuje wybić się własnie na ludzkiej niezaradnosci.
Pan z Sienkiewicza załatwił sobie mieszkanie nad stawami ale dziennikarz i tak dostał profit wiekszy niż cała sprawa była warta.
To moze teraz słowo do władz miasta, chcąc umieścic mamę w tymże domu, pada tekst, "renta 670 zł" to mało, wiec moje pytanie ? czy moge zgłosić się do UM o wsparcie?, ewentualnie dostać zasiłek od państwa polskiego aby zająć się chora kobietą, która budowała to państwo, bo niestety pracy nie da się pogodzić z opieką nad chorym.
Żenada,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # VILI 2012-02-25 23:32
smutne to niestety ale nie tylko u nas takie rzeczy. kto sprytniejszy to się ustawi, a najlepiej mają tacy co umieją iść po trupach do celu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rambo 2012-03-05 00:07
W Siedlcach trzeba zrobić rewolucję. Wymienić cały urząd i wszystkich decydentów, a później ich rozliczyć. Postawić szlaban między kurią, a urzędem miasta. Znajdą wtedy się miejsca pracy i mieszkania. Nie będzie wstydu i bałaganu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, naruszające dobra osobiste, niezgodne z normami życia społecznego nie będą publikowane