Balcerowicz przestrzega przed otumanieniem

- Mój wykład nie będzie o finansach, ale o tym, jak nie dać się otumanić - tymi słowami prof. Leszek Balcerowicz rozpoczął spotkanie ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Jako namacalne i dobitne rezultaty owego otumanienia podał krach w Grecji i stagnację we Włoszech. - Otumanienie demokracji jest bardzo niebezpieczne, a w Polsce jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż w krajach bogatych - uczulał siedleckich studentów.

Spotkanie odbyło się w czwartek, 9 maja, w auli instytutu informatyki. Było też okazją do promocji książki "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów". - W książce znajdują się wybitne i jasne eseje ludzi zajmujących się naukami społecznymi. Jest to trzeźwa literatura - prezentował prof. Balcerowicz, który dokonał wyboru tekstów i opatrzył zbiór wstępem.

Państwo nie jest niańką
- Gdzie jest najwięcej otumaniania? Wokół pojęcia państwo. Wielu ludzi utożsamia je z niańką, która tylko daje i głaszcze. Należy spojrzeć na państwo realistycznie. To nie jest bóstwo. Takimi rzeczami, jak edukacja i szpitale wcale nie musi zajmować się państwo - tłumaczył Leszek Balcerowicz. - Czy państwo może dać więcej niż zabrało? Może, ale do pewnego czasu i gdy zadłuża swoich obywateli - jak w Grecji i Hiszpanii. W Polsce albo wznosi się modły do państwa, albo się narzeka, ale mało kto pilnuje państwa.
Były minister finansów jest obecnie przewodniczącym rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, które za cele stawia sobie - jak czytamy na stronie internetowej fundacji - m.in. "zmianę świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym".

Pilnowanie gwarancją dla wolności
Leszek Balcerowicz zachęcał też siedleckich żaków do stania na straży wolności w relacji między jednostką a państwem. - Socjalizm to był taki ustrój, w którym każda działalność była przestępstwem. Działał dzięki takim aparatom represji jak UB i SB. Wolność wymaga ochrony, w Polsce jest mało ludzi pilnujących państwa. A należy bardzo pilnować, aby przy rożnych naciskach, politycy i urzędnicy nie poszerzali listy przestępstw. Ciężar dowodu (że coś jest krzywdzące, że jest przestępstwem - przyp. red.) powinien spoczywać na tym, kto chce wolność ograniczyć. (...)

MT
Cały tekst w ŻS z 17 maja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Zobacz także

» Uczelnia i ZSP zawarły "pakt wojskowy"

"Elektryk" od nowego roku szkolnego otwiera klasę wojskową. Jej uczniowie będą odbywać zajęcia w murach UPH pod okiem fachowców w dziedzinie bezpieczeństwa.Kształcenie młodzieży w kierunku...

» Dwa wymazy & do bazy

Już po raz piąty społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. To unikalne wydarzenie połączy wszystkich – nie tylko...

» Wystawa pełna uśmiechu

14 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim. Na podkreślenie zasługuje fakt , iż wystawa jest efektem kilkuletniej...

» Kwietniowe uroczystości

Kwiecień to miesiąc pamięci zbrodni katyńskiej. W tym roku przypada również piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. W Siedlcach odbędą się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

» Świat uśmiecha się do nas

Do 30 kwietnia można oglądać prace uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim. Natomiast 14 kwietnia o godzinie 10 w holu biblioteki UPH odbędzie się uroczyste spotkanie z twórcami.

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, naruszające dobra osobiste, niezgodne z normami życia społecznego nie będą publikowane