Balcerowicz przestrzega przed otumanieniem

- Mój wykład nie będzie o finansach, ale o tym, jak nie dać się otumanić - tymi słowami prof. Leszek Balcerowicz rozpoczął spotkanie ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Jako namacalne i dobitne rezultaty owego otumanienia podał krach w Grecji i stagnację we Włoszech. - Otumanienie demokracji jest bardzo niebezpieczne, a w Polsce jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż w krajach bogatych - uczulał siedleckich studentów.

Spotkanie odbyło się w czwartek, 9 maja, w auli instytutu informatyki. Było też okazją do promocji książki "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów". - W książce znajdują się wybitne i jasne eseje ludzi zajmujących się naukami społecznymi. Jest to trzeźwa literatura - prezentował prof. Balcerowicz, który dokonał wyboru tekstów i opatrzył zbiór wstępem.

Państwo nie jest niańką
- Gdzie jest najwięcej otumaniania? Wokół pojęcia państwo. Wielu ludzi utożsamia je z niańką, która tylko daje i głaszcze. Należy spojrzeć na państwo realistycznie. To nie jest bóstwo. Takimi rzeczami, jak edukacja i szpitale wcale nie musi zajmować się państwo - tłumaczył Leszek Balcerowicz. - Czy państwo może dać więcej niż zabrało? Może, ale do pewnego czasu i gdy zadłuża swoich obywateli - jak w Grecji i Hiszpanii. W Polsce albo wznosi się modły do państwa, albo się narzeka, ale mało kto pilnuje państwa.
Były minister finansów jest obecnie przewodniczącym rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, które za cele stawia sobie - jak czytamy na stronie internetowej fundacji - m.in. "zmianę świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym".

Pilnowanie gwarancją dla wolności
Leszek Balcerowicz zachęcał też siedleckich żaków do stania na straży wolności w relacji między jednostką a państwem. - Socjalizm to był taki ustrój, w którym każda działalność była przestępstwem. Działał dzięki takim aparatom represji jak UB i SB. Wolność wymaga ochrony, w Polsce jest mało ludzi pilnujących państwa. A należy bardzo pilnować, aby przy rożnych naciskach, politycy i urzędnicy nie poszerzali listy przestępstw. Ciężar dowodu (że coś jest krzywdzące, że jest przestępstwem - przyp. red.) powinien spoczywać na tym, kto chce wolność ograniczyć. (...)

MT
Cały tekst w ŻS z 17 maja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Zobacz także

» 9 podmiotów w Klastrze Spożywczym

26 marca w Pałacu Ogińskich podpisano umowę w sprawie powołania Klastra Spożywczego pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach a ośmioma innymi podmiotami wchodzącymi w...

» Konkurs na najlepsze CV rozstrzygnięty

Paulina Czubaj okazała się najlepszą kandydatką na spedytora międzynarodowego i dostałaby tę pracę… gdyby nie to, że przygotowanie CV i rozmowa kwalifikacyjna nie działy się naprawdę,...

» Wystawa Wschodnich Projektów Fotograficznych

W środę, 4 marca, o godzinie 18 w gmachu Instytutu Informatyki UPH (Akademicka Galeria Fotografii) w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy zdjęć Wschodnich Projektów Fotograficznych.

» O antykomunistycznym podziemiu

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza we wtorek, 3 marca, na godz. 18 na wykład połączony z pokazem multimedialnym.Prelekcja będzie...

» Ku czci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 1 marca, po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, naruszające dobra osobiste, niezgodne z normami życia społecznego nie będą publikowane