Nowe testy znacznie trudniejsze


19 stycznia 2013 roku był pierwszym dniem, w którym kandydaci na kierowców zmierzyli się z nowym egzaminem teoretycznym na prawo jazdy. Od tego czasu minęło już ponad pół roku. Jak wygląda zdawalność w siedleckim WORD? Okazuje się, że nieciekawie. Testy oblewa 70% zdających.

W styczniu w ośrodkach egzaminacyjnych w całym kraju weszło o w życie wiele zmian. Wprowadzono nowe kategorie AM i A2. Aby poruszać się quadem niezbędne będzie uzyskanie kat. B1. Wygląd samego dokumentu też uległ zmianie. Jednak największe zamieszanie i za razem spustoszenie wśród zdających sieją nowe testy. Sprawdziliśmy jak przedstawia się sytuacja wśród aspirujących na kierowcę z uprawnieniami na kategorię B.

Część teoretyczna egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B została kompletnie zmieniona. Obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Na zapoznanie się z pytaniem mamy 20 sek. , a na odpowiedź 15 sek.. Im wyższe znaczenie ma pytanie, tym większą ilość punktów za nie otrzymamy. Wydawać by się mogło, że nic prostszego, bo to tylko kilka pytań więcej niż w "starych" testach. Problemem jest podchwytliwość pytań, a samo przygotowanie wymaga już też więcej myślenia, niż zakuwania gotowych odpowiedzi.

 

Statystyki nie kłamią

W przedziale czasowym 28 stycznia -1 sierpnia do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B kursanci przystępowali w Siedlcach 8710 razy. 2414 razy (29,6%) testy zakończyły się sukcesem, ale aż w 5737 przypadkach (70,4%) wynik był negatywny, a 559 (6,4%) razy osoba która miała zdawać nie zgłosiła się do egzaminu. W roku 2012 tendencja zawalności była odwrotna. Egzamin teoretyczny z wynikiem pozytywnym kończyło wtedy niemal 80% zdających. W przypadku praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B żadnych zmian nie wprowadzono i przekłada się to na wyniki porównywalne z zeszłymi latami. (...)

Po to, żeby nie zdawać

Co na temat nowych testów mają do powiedzenia zdający? - Zdaję dziś pierwszy raz. Do egzaminu przygotowywałem się rozwiązując pytania z na płyty. Wydaje mi się, że w ośrodkach przygotowują nas bardzo dobrze. Instruktorzy tłumaczą przepisy, jak się zachować na drodze i na czym kierowcy oblewają najcześciej - przyznaje pełem optymizmu młody człowiek czekający na egzamin teoretyczny. - Ja trzy razy nie zdałem testów. Za każdym razem brakuje mi jednego - dwóch punktów a trzeba mieć co najmniej 68 na 74. Pytania są nielogiczne i absurdalne. (...) Wydaje mi się, że ta ustawa jest po to, żeby ludzie cały czas nie zdawali - przyznaje zażenowany kursant. (...)

Szczęście i wiedza

(...)
- Statystyki dotyczące testów pokazują, że zdawalność odwróciła się w porównaniu z tamtym rokiem. Testy same w sobie nie są trudne - mówi egzaminator siedleckiego WORD Paweł Narojek. - To, że ludzie nie zdają, spowodowane jest tylko i wyłącznie tym, że są po prostu źle przygotowani. Nie ma już możliwości nauczenia się pytań na pamięć i zaznaczania odpowiedzi odruchowo. Teraz trzeba przestudiować kodeks ruchu drogowego, poznać zasady pierwszej pomocy, budowę samochodu i potrafić tę wiedzę zastosować w życiu i na drodze. Dotychczas kursanci uczyli się odpowiedzi do znanej im bazy pytań, a w tym wypadku trzeba pomyśleć - podkreśla pracownik WORD.

Kamil Ułasiuk

Cały tekst w ŻS z 16 sierpnia

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Zobacz także

» Jest moda na odblaski!

– Narysuję jak przechodzę przez pasy, a na plecaku i ubraniach mam odblaski – mówi Franek z kl. 2 SP w Białkach. Niepozorne, nieraz zapomniane, spoczywają w szufladach, a przecież ich...

» W trosce o bezpieczeństwo

Zespół Oświatowy w Skibniewie zorganizował spotkanie w ramach kampanii społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Wzięli w nim udział uczniowie z trzech placówek z gminy Sokołów...

» Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

Powiatowe eliminacje ogólnopolskiego turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zakończone. Powiat węgrowski reprezentować będzie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gwizdałach i Gimnazjum Gminy...

» Zatrzymani za kierowanie po alkoholu i bez uprawnień

Węgrowscy funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego motorowerzystę. Wpadli też mężczyźni, którzy kierowali, nie mając do tego uprawnień.

» Nietrzeźwa posługiwała się prawem jazdy siostry

22-letnia mieszkanka Mińska Mazowieckiego zatrzymana do kontroli drogowej miała w organizmie ponad 1 promil alkoholu. Ponadto okazało się, że młoda kobieta podawała się za swoją siostrę i...

Komentarze  

 
+3 # bebek 2013-08-13 11:58
30% w miarę ogarniętych/70% bałwanów - to jest dokładne odwzorowanie poziomu umysłowego mieszkańców naszego państwa i nic na to nie poradzimy. Aby się pocieszyć i poczuć dumę narodową, należy po prostu obniżyć wymagania ,jak to np.zrobiono na wszystkich poziomach edukacji.
Skończy się to oczywiście dramatem dla wielu ,jak i dla państwa polskiego,ale poczucie fałszywej dumy u gamoni jest bezcenne !!!....no i kasa ,misiu kasa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Lili 2013-08-13 13:20
Zdawałam egzamin na nowych zasadach i uważam, że wcale nie jest to takie trudne. Na egzaminie jest na prawdę dużo czasu, pytanie można przeczytać kilka razy i spokojnie się zastanowić. Moim skromnym zdaniem ludzie zdający robią to zbyt szybko zamiast chwilę pomyśleć i zaznaczyć prawidłową odpowiedź zaznaczają odpowiedź i po 10 min wychodzą z egzaminu. Pytania, które dostają od swoich szkół znacznie różnią się i na dużo się nie nauczymy. Trzeba przestudiować kilka razy kodeks ruchu drogowego, analizując praktycznie każde zagadnienie, pierwsza pomoc to postawa. Myślę, że ludzie zdający powinni więcej czasu spędzić nad zasadami ruchu drogowego i wtedy uda się:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # jaso 2013-08-15 14:49
Według mnie -> dobrze,że są trudniejsze! Powinno to przełożyć się in plus na bezpieczniejszy udział kierowców w ruchu. Tak sobie wykoncypowałem: -)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Zorro 2013-08-16 19:32
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, naruszające dobra osobiste, niezgodne z normami życia społecznego nie będą publikowane