Warning: getimagesize(images/stories/Region/rekonstrukcja40.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /plugins/content/smartresizer.php on line 244

Spotkanie z historią - Serokomla 1939 ostatni bój

2 października będzie można spotkać się z historią twarzą w twarz. Kończąca kampanię wrześniową 1939 r. bitwa przeniesiona zostanie w XXI wiek. Widowisko historyczne przedstawi ostatnie godziny sztabu generała Franciszka Kleeberga i jest rekonstrukcją wydarzenia znanego jako Bitwa pod Kockiem (2-5 października 1939 r.).

Początek widowiska zaplanowano na godz. 15:00

W Serokomli grupy rekonstrukcji historycznych przedstawią widowisko historyczne ostatnich godzin bitwy, jaką stoczyli żołnierze grupy Polesie pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Udział w rekonstrukcji wezmą grupy m.in. po stronie polskiej - Stowarzyszenie 51 Pułku Piechoty Kresowej Iłża, 1 Pułk Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, 33 Pułk Strzelców Kurpiowskich Łomża, 3 Pułk Ułanów Śląskich, 8 Pułk Piechoty Legionów, po stronie niemieckiej - 21 Bawarski Regiment Piechoty 17 Dywizji Nowy Targ, Sztab 30 Dywizji Piechoty Zmechanizowanej, Infanteryj Dywizjon Radom. Początek przedstawienia zaplanowano na godz. 15:00.

Na sobotę, 1 października, zaplanowano pokaz grup rekonstrukcyjnych w Serokomli i Kocku, mszę oraz apel poległych, na niedzielę zaś - główne widowisko. W sobotę, odbędą się uroczystości w gminie Adamów. O godz. 10:00 wystartują biegacze w II Biegu Piechura. Organizatorami biegu są Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej i Gminne Centrum Kultury. Honorowy patronat nad imprezą objął wójt Sławomir Skwarek. Bieg odbędzie się na dystansie 6 km - z Woli Gułowskiej do Adamowa. Trasa obejmuje 5 km drogi przez las oraz 1 km drogą asfaltową. Start na boisku przy Zespole Szkół w Woli Gułowskiej, meta  na stadionie Sokoła Adamów. Zbiórka uczestników o godz. 9.30 pod budynkiem klubu. W biegu mogą wziąć udział pięcioosobowe drużyny z jednostek mundurowych.  Zawodnicy powinni posiadać aktualne badania lekarskie oraz dokument potwierdzający tożsamość. O godz. 16:00 odbędzie się msza święta w sanktuarium w Woli Gułowskiej. Po niej nastąpi złożenie wiązanek na cmentarzu w Woli Gułowskiej. Na godz. 18.00 zaplanowano promocję książki "SGO Polesie. Pamięć o Nich żyje w nas" oraz otwarcie wystawy fotograficznej. W sobotę oraz niedzielę Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej czynne od godz. 10.00 do 18.00.

Obchody 72. rocznicy zostały objęte patronatem przez Wojewodę Tokarską Genowefę Tokarską, Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana oraz prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (PK)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Zobacz także

» Mówiły, że uciekły przed wojną na Ukrainie

Łukowscy policjanci poszukują oszustek, które okradły 80-letnią mieszkankę gminy Adamów. Kobiety prosiły o oddanie niepotrzebnej odzieży. Po ich wizycie okazało się, że z szafy zniknęło...

» Bez prawa jazdy, ale z haszyszem

Łukowscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, przy których znaleźli haszysz. Jeden z zatrzymanych kierował wcześniej samochodem bez prawa jazdy. Specjalistyczne badania wskażą,...

» Policjanci uratowali 46-latka przed wychłodzeniem

Łukowscy policjanci uratowali przed wychłodzeniem 46-letniego mężczyznę, który nie zważając na mróz, przebywał w pustostanie, spał na betonowej posadzce, przykryty tylko kocem.

» Wpadli z haszyszem

Łukowscy kryminalni zatrzymali 19- i 20-latka, którzy posiadali haszysz. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 10 gramów nielegalnej substancji.

» Grożąc bronią, znęcał się nad żoną

Za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad żoną odpowie 54-latek z gminy Łuków. Policjanci ustalili, że mężczyzna groził kobiecie bronią, na którą nie posiadał zezwolenia.

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, naruszające dobra osobiste, niezgodne z normami życia społecznego nie będą publikowane