Zamknij

Małe i niepozorne, ale mogą uratować ludzkie życie

15:45, 01.05.2017 JS
Skomentuj

Mowa, rzecz jasna, o odblaskach. Do ich noszenia zachęcali uczniów Zespołu Szkół w Trojanowie, organizatorzy akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Realizowanej już po kolejny kampanii, tradycyjnie towarzyszyło szereg różnorodnych atrakcji.

Pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu strażaka, ćwiczenia na torze rowerowym i symulatorze jazdy motorowerem, prezentacje filmów, rozmowy z policjantem, pasjonujące spotkanie z kierowcą rajdowym i jeden cel – żeby było bezpieczniej. To wszystko i wiele więcej czekało na uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Trojanowie. Kilkugodzinne zajęcia odbyły się w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, organizowanej w naszym regionie wspólnie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Akcja prowadzona jest w wybranych szkołach na terenie Mazowsza. Po raz pierwszy w tym roku wzięli niej udział uczniowie z powiatu garwolińskiego.

Narażeni na niebezpieczeństwo
To  nie przypadek, że kolejna odsłona kampanii miała miejsce właśnie w trojanowskiej szkole. Znaczenie miała tu szczególna lokalizacja. Placówka położona jest bowiem przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 17.  Dzieci idąc czy dojeżdżając do szkoły rowerami narażone są niebezpieczeństwo. – Życie i zdrowie naszych uczniów to dla nas priorytet i od lat prowadzimy wiele akcji profilaktycznych, bierzemy udział i odnosimy sukcesy w konkurach poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a także stale na godzinach wychowawczych poruszamy kwestie dotyczące właściwego zachowania się na drodze, szczególnie tak ruchliwej i niebezpiecznej jak ta, która przebiega obok naszej szkoły – mówi Piotr Osmólski, dyrektor ZS w Trojanowie. – Wszelkie zajęcia związane z bezpieczeństwem są ważne i potrzebne dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni Urzędowi Marszałkowskiemu za zorganizowanie kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które są tutaj w tak ciekawy i atrakcyjny sposób prezentowane naszym dzieciom i młodzieży, przyczynią się do tego, że będą oni lepiej poruszać się po drodze i zawsze bezpiecznie docierać do szkoły – dodaje pan dyrektor. Pozytywne znaczenie akcji i jej ważną rolę podkreślali także obecni podczas spotkania: Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego; Stanisław Kostyra, wójt gminy Trojanów oraz mł. insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowa policji w Garwolinie.  

Statystyki nie pozostawiają złudzeń
Rocznie na polskich drogach ginie ok. tysiąca pieszych, wśród nich blisko 30 stanowią dzieci i młodzież. Do wypadków dochodzi najczęściej wieczorem, kiedy widoczność jest ograniczona. Ofiar może być mniej, jeśli sami zadbamy o swoje bezpieczeństwo. A wystarczy tak niewiele.
– Odblask doczepiony do kurtki czy plecaka pozwala zauważyć pieszych czy rowerzystów po zmroku nawet z odległości kilkuset metrów, a to zdecydowanie zwiększa szansę kierowcy na ich bezpieczne ominiecie. Jeśli odblasku nie ma, osoby idące dostrzegalne są dopiero z ok. 30 metrów, wówczas czasu na właściwą reakcję jest często za mało – podkreśla Marek Kordecki, zastępca dyrektora siedleckiego WORD. – Nawet najmniejszy taki element może ocalić życie, dlatego apelujemy zarówno do dzieci jak i dorosłych: Nośmy odblaski! Może się zdarzyć, że to właśnie od nich będzie zależało nasze „być czy nie być” – dodaje.


Rajdowcy też promują
Do tego, że odblaski są „cool” i  noszenie ich ma ogromne znaczenie przekonywał społeczność szkoły w Trojanowie również kierowca rajdowy – Bartłomiej Czwartosz. Ponadto sportowiec zwrócił uwagę na ważną rolę kasków, które są podstawowym elementem wyposażenia wszystkich jego kolegów z „branży”. Co ważne, powinny one znajdować się również na głowie każdego rowerzysty, zarówno najmłodszego jak i dorosłego. Tak jednak nie jest.  Dzieci przyznały, że bardzo rzadko używają kasków, a duża część nigdy z nich nie korzysta. – Od teraz to się zmieni – obiecały. Trzymamy, więc za słowo! Bartłomiej Czwartosz oraz obecni na zajęciach członkowie „Automobilklubu Polska” podzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami z wyścigów, opowiedzieli o różnorodnych zagrożeniach na drodze, udzielili kilku rad jak odpowiednio unikać niebezpiecznych sytuacji oraz zaprezentowali najprawdziwsze samochody rajdowe. Zabytkowe maszyny, wyposażone w specjalne klatki bezpieczeństwa, fotele, pasy i systemy informacyjne stały tuż przy budynku szkoły. Każdy z uczniów mógł usiąść za ich kierownicą i przynajmniej przez chwilę poczuć się jak kierowca rajdowy.
Na zakończenie kampanii, wszystkim uczestnikom zostały wręczone zestawy odblaskowe. Otrzymało je ponad 200 uczniów, którzy dołączyli do elitarnego grona „święcących przykładem”. 

 

(JS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%