Zamknij

Para prezydencka zainaugurowała rok szkolny w Wilkowyi

19:00, 04.09.2017 | JS
REKLAMA
Skomentuj

Wyjątkowy charakter miała uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Wójcik w Wilkowyi (gm. Garwolin). Obok uczniów, rodziców i nauczycieli uczestniczyli w niej prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

- Nie każda nawet bardzo duża wieś w Polsce może się poszczycić szkołą, która ma stuletnią tradycję. Bardzo się cieszymy, że możemy tu być – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi. Para prezydencka odwiedziła szkołę dzień po uroczystych obchodach stulecia istnienia placówki.

- Państwa obecność w roku jubileuszowym ma dla naszej szkoły wymiar szczególny. Zarówno dzięki wartościom, jakie utożsamiacie, jak i krakowskiemu pochodzeniu, podobnie jak nasza patronka – podkreśliła na wstępie dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowyi Iwona Kurowska. – Niech obecność pary prezydenckiej na progu nowego roku i nowego stulecia będzie dla nas dowodem, że wszystko jest możliwe, niech inspiruje nas do marzeń, planów, działań nawet jeśli na początku wydają się mało realne tak jak wizyta najważniejszych osób w państwie w małej szkole w niewielkiej wsi mazowieckiej – dodała.

Patronką szkoły w Wilkowyi jest Maria Wójcik – pochodząca z Krakowa, długoletnia nauczycielka i kierowniczka placówki.  – Pani Maria Wójcik była osobą, dla której ideał miłości ojczyzny, szacunku dla obrońców granic Rzeczypospolitej i tych, którzy polegli w jej obronie, etos nauki,  przekazywania i zdobywania wiedzy były niezwykle ważne i właściwe. One stanowiły treść jej życia – przypomniał w swoim wystąpieniu Andrzej Duda. Następnie prezydent zwrócił się do nauczycieli i podziękował za ich zaangażowanie. – Chciałem życzyć, żeby ta praca przynosiła wam satysfakcję, żebyście wychowywali pokolenia młodych ludzi, którzy będą oddani ojczyźnie, którzy będą oddani bliźnim, którzy będą zwracali uwagę na drugiego człowieka, którzy po prostu będą dobrymi ludźmi i dobrymi synami naszej ojczyzny – powiedział.

Agata Kornhauser-Duda natomiast zwróciła uwagę na szczególny wymiar pracy nauczycieli. -  Praca to niewystarczające słowo, zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym, to przede wszystkim powołanie –  zaznaczyła  Pierwsza Dama, życząc pedagogom, „by nigdy nie opuszczała ich motywacja do pracy i by mieli poczucie, że spełniają misję wychowywania i edukowania kolejnych pokoleń mądrych i wspaniałych Polaków”. Ciepłe słowa skierowała także do uczniów. - Kierujcie się zasadą, kto pyta, nie błądzi. Pamiętajcie, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywacie wiedzę, to również miejsce, gdzie możecie realizować swoje pasje, rozwijać swoje talenty, a także nawiązywać  przyjaźnie, często na całe życie - mówiła.

Na zakończenie para prezydencka wręczyła uczniom pamiątkową flagę Polski i obejrzała występy artystyczne przygotowane przez dzieci.

 

(JS)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018