Zamknij

PGE uruchomi w Siedlcach nowoczesne laboratorium i wesprze kształcenie techników w ZSP Nr 1 im. S. Staszica

13:02, 19.12.2016 BG
Skomentuj

W poniedziałek, 19 grudnia, w Urzędzie Miasta Siedlce podpisane zostały porozumienia o współpracy pomiędzy samorządem, a Polską Grupą Energetyczną S.A. i PGE Energia Odnawialna S.A. przy realizacji dwóch projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii. 

Ich wynikiem będzie budowa Laboratorium OZE na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach oraz uruchomienie 1 września 2017 r. nowego kierunku kształcenia - Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica, czyli w siedleckim "Elektryku". 
W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceprezes PGE Paweł Śliwa, prezes PGE EO Mieczysław Koch, wiceprezes PGE EO Arkadiusz Sekściński, szef gabinetu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego – Paweł Mazurkiewicz, prezydent Wojciech Kudelski, dyrektor ZSP nr 1 Jerzy Kochański i prezes PWiK Adam Jonczyk.
Prezydent Wojciech Kudelski, witając gości, podkreślił, że to kontynuacja ustaleń przyjętych we wrześniu. – To ważne projekty dla naszego miasta i naszej młodzieży – mówił. – Cały czas jest zapotrzebowanie na fachowców z branży energetycznej, a my mamy już doświadczenie w kształceniu młodych ludzi w tym zakresie. Współpraca ze strony PGE jest bardzo cenna i potrzebna.
- Nasz list intencyjny o współpracy z 12 września zmaterializował się, przybrał konkretne kształty. Dzisiaj podpisujemy dokumenty dotyczące dwóch elementów współpracy, są one ze sobą sprzężone - bo uczniowie będą korzystać z laboratorium - ale na pewno nie wyczerpują one całości. Współpraca nadal może rozwijać się na innych polach – zaznaczył Paweł Śliwa.
Prezes Mieczysław Koch zaznaczył, że laboratorium z jednej strony służyć będzie edukacji i umożliwi uczniom zdobycie praktycznych umiejętności oraz uzyskania certyfikatu instalatora. Ale to też obiekt ważny dla energetycznego koncernu. – Dostarczać nam będzie danych o tym, jak konkretne urządzenia i rozwiązania z zakresu energii odnawialnej sprawdzają się w naszych warunkach – mówił. A badać jest co.
- Dziś w Polsce funkcjonuje ok. 400 firm, które zajmują się kompleksowo instalacją, montażem i serwisowaniem paneli fotowoltaicznych, czy innych mikroinstalacji. Jako PGE EO będziemy wkrótce uruchamiać pilotażowy projekt prosumencki i będziemy potrzebować do współpracy fachowców i praktyków. Mam nadzieję, że będą wśród nich uczniowie ZSP Nr 1 w Siedlcach – dodał Arkadiusz Sekściński. – W Polsce obecnie mamy 16 dużych producentów paneli fotowoltaicznych. W laboratorium, w którym będą 24 moduły różnych paneli, będziemy badać, jak one pracują. Siedlecki PWiK ma do tego idealny teren – duży, płaski, niezamglony.

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach zawsze stawiał na nowoczesne kształcenie zawodowe, które jednocześnie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy – zaznaczył dyrektor tej placówki Jerzy Kopański. - Widzimy potrzebę uruchomienia kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, bo potrzeba pracowników z takim wykształceniem. Wpisujemy się jednocześnie w przygotowywaną reformę oświaty, która stawia właśnie na kształcenie zawodowe. Dziękuję wszystkim, którzy nam w tym procesie pomogli.

W ramach współpracy PGE uruchomi w szkole od września dwie pracownie zawodowe, pomoże też w zapewnieniu nauczycieli przedmiotów zawodowych. 
Paweł Mazurkiewicz w imieniu ministra Krzysztofa Tchórzewskiego gratulował dobrej współpracy. – Chcemy, żeby energetyka w Polsce rozwijała się w sposób bezpieczny i zrównoważony, żeby ten rozwój wynikał z potrzeb, ale i interesów systemowych. Nie odchodzimy od energii odnawialnej. Promujemy ideę klastrów, która ma służyć samowystarczalności energetycznej poszczególnych samorządów – zaznaczył. Dodał, że ministerstwo patronuje też projektom edukacyjnym na wyższym poziomie – prowadzi program pilotażowy staży dla studentów czterech uczelni.

(BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%