Zamknij
REKLAMA

Nowy blok operacyjny w Węgrowie oddany!

18:51, 20.04.2017 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

W końcu się udało. W czwartek, 20 kwietnia otwarto długo oczekiwany blok operacyjny w Węgrowie. Koszt dwóch sal operacyjnych i zaplecza technicznego wyniósł ponad 12 mln zł.

W uroczystym przecięciu wstęgi wziął udział biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, poseł Grzegorz Woźniak, starosta Krzysztof Fedorczyk, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik i oczywiście główny bohater tego dnia - dyrektor SP ZOZ w Węgrowie Artur Skóra.

Sale wykonano w dwóch różnych technologiach. Do pierwszej, na styl konstrukcji amerykańskiej, wykorzystano żywicę z wodorotlenkiem glinu. Druga natomiast została wykończona blachą kwasówką i elementami szklanymi. Wśród nowego wyposażenia bloku są kolumny anestezjologiczne (urządzenia te dostarczają gazów medycznych czyli tlenu, podtlenku azotu, podciśnienia i nadciśnienia), stoły operacyjne (przystosowane do większego udźwigu – do 380 kg) oraz lampa chirurgiczna (ze specjalnym systemem doświetlania w zależności od typu operacji i analizy ilości światła). Lampa ta umożliwia również nagrywanie obrazu podczas operacji. Poza tym na sali operacyjnej będzie istniała także możliwość puszczania muzyki i monitorowania dopływu tlenu i gazów. Obok bloku znajduje się zaś sala wybudzeń i pokoje dla pacjentów.

W ubiegłym roku miały miejsce prace budowlane i instalacyjne, rozpoczęły się też roboty wykończeniowe. Poza tym zakupiono część wyposażenia, w tym m.in. aparat do znieczulania, negatoskop, aparat do USG do badania serca czy wymagany przepisami przewoźne RTG. W tym roku skupiono się na wykończeniu technicznym ścian. Zainwestowano w tapety i wykładzinę ze specjalnej żywicy.

Jak mówił dyrektor Artur Skóra trudności w przedsięwzięciu było co niemiara. - Była to trudna budowa, ale pewnych rzeczy nie da się przyśpieszyć. Potrzebne były nie tylko finanse i to olbrzymie, ale i musiały być spełnione określone warunki, należało też znaleźć dobrych wykonawców. Przy budowie okazało się także, że teren jest uzbrojony, ale nikt nie wiedział, gdzie biegła sieć i było tak, że w pewnym momencie koparka wyrwała kable i nie mieliśmy światła. Takich zdarzeń było mnóstwo. Zmagaliśmy się również ze zbyt słabym ciśnieniem w hydrantach, z niedziałającymi instalacjami odwodniającymi i pękającą ścianą w starym bloku. Po drodze wyszły na jaw dodatkowe inwestycje, takie jak konieczność rozebrania starego magazynu i budowa nowego budynku. Plany budowlane często nie pokrywały się z rzeczywistością. Było więc czasami ciężko. Myślę, jednak że jest ładnie i nowocześnie. Sam blok miał zaś oddać charakter szpitala z 1923 roku – mówił podczas uroczystego otwarcia dyrektor Skóra.    

To jednak nie wszystko. W podziemiach bloku będzie mieściła się centralna sterylizacja, z przodu zaś nowej części zaplanowano wejścia do przychodni przyszpitalnych (otwarcie ma nastąpić także wkrótce). Jak zaznaczył dyrektor Artur Skóra, stary blok operacyjny w porównaniu z nowymi warunkami wygląda jak skansen, który od poniedziałku zacznie powoli znikać z węgrowskiego szpitala.     

Zgromadzeni na uroczystości goście nie mogli się nachwalić nowoczesnej technologii, która zawitała do Węgrowa. Zachwyt wywołał nie tylko sprzęt, ale i kolorystyka wnętrz, system wewnętrznego nadzoru (łącznie z regulacją temperatury i systemem przeciwpożarowym), a także sterylność i szczelność warunków, które będą towarzyszyć operowanym pacjentom. Na koniec dyrektor Skóra nie zapomniał podziękować architektom, projektantom i wykonawcom inwestycji za wkład i zaangażowanie w prace budowlane. Słowa wdzięczności popłynęły również w kierunku samego dyrektora. Ten, specjalne odznaczenia, dyplomy i listy gratulacyjne odebrał m.in. z rąk marszałka województwa Adama Struzika, wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej, starosty Fedorczyka, posła Woźniaka, starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka, dyrektor SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim Ewy Wojciechowskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego (i jednocześnie pracownika szpitala) Zygmunta Orłowskiego.

[ZT]16545[/ZT]

Koszt budowy bloku operacyjnego to ponad 12 mln zł. Ogromną część tej inwestycji udało się zrealizować dzięki oszczędnościom własnym szpitala – niemal 9,5 mln zł, reszta to dotacja ze Starostwa Powiatowego w Węgrowie (2,4 mln zł) i dofinansowanie z UE (ponad 200 tys. zł).

Więcej na ten temat w Życiu Siedleckim, w piątek 28 kwietnia

Portal

zyciesiedleckie.pl

Napisał o tym

pierwszy

 

(A.K)
REKLAMA

Komentarze (2)

????????????

2 1

A ta z Wierzbna, co tam robi, czym ona się zasłużyła, ze ją ktoś zaprosił? 17:49, 24.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bodyguartbodyguart

2 0

Tej z Wierzbna nie trzeba zapraszać ona się sama wprasza, nawet na prywatne imprezy rodzinne wchodzi z urzędu! 08:19, 25.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018