Zamknij

Inwestowanie – dla kogo?

10:40, 18.03.2024 . Aktualizacja: 10:53, 18.03.2024
Skomentuj

Jaką kwotę trzeba mieć, żeby inwestować?

Inwestowanie kojarzy się z koniecznością posiadania dużego kapitału, przez co wydaje się niedostępne dla stereotypowego Kowalskiego. A to nieprawda!

Jedną z popularnych form inwestowania są fundusze inwestycyjne. To opcja dostępna dla każdego, nawet początkującego inwestora. Co więcej, nie potrzebujesz dużego kapitału, żeby zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne. Wystarczą nawet niewielkie, najlepiej regularne wpłaty, żeby dać sobie szansę na dodatni wynik inwestycji. Takie podejście do inwestycji może być dużą zaletą dla osób, które chcą np. co miesiąc przeznaczać część pieniędzy (np. 100-200 zł) na inwestycje, które z czasem mogą rosnąć.

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Poznaj zalety funduszy:

  1. Fundusze inwestycyjne to dobra opcja dla osób, które nie mają czasu na poszukiwanie okazji inwestycyjnych lub nie są ekspertami w tej dziedzinie. Wystarczy, że określisz akceptowalny poziom ryzyka i wybierzesz odpowiedni fundusz dla siebie.
  2. Każdy fundusz inwestycyjny jest prowadzony przez eksperta – Zarządzającego funduszem. To osoby z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i wiedzą na temat rynków finansowych, pracujący w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych. To firmy działające pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, które mają odpowiednie zasoby i możliwości do inwestycji. Korzystając z funduszy inwestycyjnych, oddajesz swoje pieniądze w ręce profesjonalistów.
  3. Niższe koszty inwestowania – ze względu na to, że rozkładają się na wielu uczestników funduszy.
  4. Fundusz inwestycyjny może lokować środki w różne instrumenty finansowe i na różnych rynkach. Może też kupować duże pakiety akcji i brać udział w przetargach na bony skarbowe i obligacje. Takie opcje nie zawsze są dostępne dla inwestorów indywidualnych.
  5. Dzięki zgromadzonym środkom fundusz może kupować różne instrumenty finansowe i dążyć do zróżnicowania inwestycji. Dzięki temu inwestycja nie stawia tylko na jednego „konia” i daje szanse na pozytywny wynik.
  6. Kolejny atut to profesjonalne zarządzanie, które pozwala na zbudowanie nowoczesnej i długoterminowej strategii inwestycyjnej, którą można modyfikować w zależności od zmieniających się celów.
  7. Masz możliwość wyboru pomiędzy różnymi strategiami inwestycyjnymi. Przykładowo, inwestorzy, którzy akceptując wysokie ryzyko i oczekując wysokich zysków, mogą zainwestować pieniądze w fundusz akcyjny. Cenisz sobie większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko? Postaw na fundusz obligacji.
  8. Nie potrzebujesz dużego kapitału, żeby inwestować. Przykładowo, w Goldman Sachs TFI pierwsza wpłata to tylko 200 zł, a kolejne nie mniejsze niż 50 zł. Dzięki temu fundusze inwestycyjne są dostępne praktycznie dla każdej pełnoletniej osoby.
  9. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych to instytucje zaufania publicznego, które podlegają wielu ograniczeniom ustawowym oraz kontroli i regulacjom (np. ze strony KNF). Zarządzający funduszem nie mogą zatem podejmować zbyt ryzykownych decyzji. Warto też dodać, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które są odpowiedzialne za zarządzanie funduszem, nie mają bezpośredniego dostępu do pieniędzy ulokowanych w poszczególnych funduszach. W przypadku bankructwa TFI środki funduszy nie wchodzą w skład masy upadłościowej.

Fundusze inwestycyjne mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że uczestnikiem funduszu może być każda osoba, nawet jeśli nie jest specjalistą od rynków finansowych. Warto też podkreślić różnorodność dostępnych funduszy, dzięki czemu możesz wybrać taki, który będzie dopasowany do Twojego doświadczenia i oczekiwań.

Chcesz zacząć przygodę z inwestycjami i dowiedzieć się więcej o funduszach inwestycyjnych? Zapraszamy na https://www.gstfi.pl/akademia-inwestora.

(artykuł zewnętrzny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NorbiNorbi

0 0

Zastanawiam się w co ulokować wolne środki i na zarabiajmypl czytałem o otwartych funduszach inwestycyjnych. KNF ma nad nimi pieczę, co zwiększa bezpieczeństwo inwestycji. 11:05, 18.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%