Zamknij

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Kilka porad dla mieszkańców Siedlec

10:16, 22.04.2024 . Aktualizacja: 10:19, 22.04.2024
Skomentuj

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Kilka porad dla mieszkańców Siedlec i okolic

Praca w powiecie siedleckim to oferty, z których mogą skorzystać przede wszystkim pracownicy budowlani i osoby szukające zatrudnienia w przemyśle, gastronomii oraz usługach. Poszukiwaniom sprzyja niski poziom bezrobocia. Jaka praca dla uchodźców czeka w województwie mazowieckim? Sprawdź, ile można zarobić w regionie.

Co zrobić, aby znaleźć zatrudnienie na Mazowszu?

Możesz szukać pierwszej pracy albo mieć już za sobą doświadczenia zawodowe – bez względu na to, jaka praca Siedlce cię interesuje, warto wiedzieć, jak w prosty sposób zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. Pierwszym krokiem jest aktualizacja CV. Taki dokument musi przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednim kandydatem na wybrane stanowisko, dlatego zawarte w nim informacje powinny jasno wskazywać na kwalifikacje, które mogą stanowić wartość dla konkretnego pracodawcy.

Jednak profesjonalne CV to nie wszystko. Osoby poszukujące pracy w województwie mazowieckim często mierzą się z wysoka konkurencją w czasie rekrutacji. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, można skontaktować się z doradcą zawodowym. Specjalista pomoże ustalić mocne strony i predyspozycje zawodowe kandydata, a także przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrym pomysłem będzie też doskonalenie umiejętności miękkich, czyli tych, które wynikają z naszych cech osobowości, są związane z organizacją pracy i współdziałaniem z innymi. Mogą być to chociażby umiejętności komunikacyjne czy łatwość dostosowywania się do nowych sytuacji.

Jeśli szukasz zatrudnienia, powinieneś również przyjrzeć się temu, jak aktualnie wygląda lokalny rynek pracy. Dowiedz się, kogo zwykle poszukują pracodawcy, ile można zarobić w danej branży i jaka praca w Siedlcach i okolicach czeka na chętnych od zaraz.

Praca w powiecie siedleckim – dlaczego warto znać zawody deficytowe?

Resort Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacował stopy bezrobocia na koniec lutego 2024 roku. Według wstępnych danych poziom bezrobocia w Polsce sięgnął 5,4% – najwyższą stopę bezrobocia rejestrowanego odnotowano na Podkarpaciu (9%), a najniższą w Wielkopolsce (3,3%).

W województwie mazowieckim bezrobocie w lutym wyniosło 4,3%. Jest to dobry wynik wskazujący na to, że praca Siedlce i okolice jest łatwiej dostępna niż zatrudnienie w innych regionach. Jednak ilość dostępnych ofert pracy zależy od branży i stanowiska – o zatrudnienie najłatwiej jest w zawodach, w których brakuje pracowników. W związku z tym w 2024 roku w regionie najchętniej zatrudniani będą:

  • kierowcy autobusów;
  • lakiernicy;
  • lekarze;
  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych;
  • ogrodnicy i sadownicy;
  • pielęgniarki i położne;
  • pracownicy przetwórstwa spożywczego;
  • pracownicy służb mundurowych;
  • psycholodzy i psychoterapeuci;
  • samodzielni księgowi;
  • sprzedawcy i kasjerzy.

W regionie czeka także praca dla Ukraińców i innych cudzoziemców, najczęściej w takich zawodach jak między innymi brukarze, elektrycy, floryści, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych, kosmetyczki, listonosze i kurierzy, magazynierzy, personel sprzątający, piekarze, pracownicy fizyczni w produkcji oraz robotnicy budowlani. Ze względu na równowagę popytu i podaży na lokalnym rynku pracy nieco trudniej, ale wciąż dostępne mogą być stanowiska pracy dla cukierników, farmacetów, fizjoterapeutów i masażystów, kelnerów i marmanów, pedagogów czy weterynarzy.

Jakie zarobki przynosi praca w województwie mazowieckim?

Praca w powiecie siedleckim i w całym województwie daje zarobki, które przekraczają przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto dla całego kraju. Według GUS w grudniu 2023 przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8033 złotych brutto, a na Mazowszu 9030 złotych brutto.

Jaka praca w Mińsku Mazowieckim czy praca Garwolin jest najlepiej opłacana? Najwyższe zarobki w Mazowieckiem wciąż przynosi informacja i komunikacja – 13 219 złotych brutto. Drugie miejsce zajmuje obsługa rynku nieruchomości (10 843 złotych brutto), a trzecie handel i naprawa pojazdów samochodowych (8977 złotych brutto). Najniższe zarobki prznosi administrowanie i działalność wspierająca (6306 złotych brutto).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%